Zaczynamy przygodę z eRepublik

Po ogólnym zapoznaniu się z wyglądem strony głównej przejdźmy do podstawowych i codziennych elementów gry, bez których trudno się obejść. Nie dam Ci gotowego przepisu jak najlepiej rozwijać swoją postać, ale znajdziesz tutaj wiele rad, dzięki którym nie skierujesz się na złą ścieżkę. A oto o czym dokładnie przeczytasz:
1. Na start.
2. Energia.
3. Jedzenie i rynek towarów.
4. Rynek walutowy.

Na start


Pierwszą rzeczą, przed jaką chciałbym Cię ostrzec to tworzenie kolejnych kont, z których mógłbyś czerpać dodatkowe zyski. Reguły gry jasno określają tą kwestię – jeden gracz może posiadać wyłącznie jedno konto. Wszelkie próby tworzenia ich większej ilości prędzej czy później zostaną wykryte, co skończy się zablokowaniem ich wszystkich. Czy to oznacza, że zabronione jest granie z inną osobą z tego samego IP? Nie, jednak nie może dojść do sytuacji gdy jedno z kont czerpie wyraźne zyski z drugiego. W takim przypadku odradzane są wszelkie interakcje pomiędzy kontami.

Na początku zapoznamy się jeszcze z mini profilem, z którego będziesz dosyć często korzystał, więc warto wiedzieć co się na nim znajduje:

1Opis wszystkich misji wraz z nagrodami znajdziesz w dziale: 1.8 Misje.
Do góry

Energia


Aby wykonać takie czynności jak praca, trening czy walka, potrzebujesz energii. Zaczynając grę możesz mieć maksymalnie 100 energii (i tyle samo możliwej do regeneracji), jednak wraz ze zdobywaniem kolejnych poziomów, jej stan będzie rósł (20 energii po każdym podniesieniu poziomu), aż do uzyskania maksymalnych 500 energii na 21 poziomie. Wykorzystaną energię możemy odnowić poprzez kliknięcie niebieskiego przycisku Zregeneruj się. Zjemy wtedy pożywienie, które mamy w magazynie, aż do wykorzystania całego limitu. Limit z kolei odnawia się w tempie 10 punktów co 6 minut. Jeśli nie mamy pożywienia lub wyczerpał nam się się limit energii do odnowienia. Wtedy niebieski przycisk zmieni się na pomarańczowy z napisem Baton energetyczny i zamiast pożywienia będziemy po konsumować batony energetyczne (odnawiają 100punktów zdrowia każdy). Są one dosyć ważnym elementem gry, dlatego dobrze przemyśl swoją decyzję zanim je zjesz, o ich możliwym i przydatnym zastosowaniu przeczytasz w części poświęconej walce. Tak więc, w skrócie:

Do góry

Jedzenie


W grze mamy kilka jakości pożywienia, poza wyglądem różnią się one jedynie ilością zdrowia jaką możemy odnowić przez zjedzenie jednej sztuki jedzenia. Nie należy tutaj się kierować kuszącym wyglądem, a ceną jednego odnowionego punktu energii. Jedzenia odnawia kolejno 2/4/6/8/10/12/20 punktów zdrowia, a zazwyczaj najbardziej korzystną ceną ma jedna z pierwszych trzech jakości pożywienia, ceny polecam sprawdzać przy każdych zakupach. Jeśli samodzielnie go nie wyprodukujesz (a o tym przeczytasz poniżej) nie pozostaje Ci nic innego jak udać się na rynek towarów i kupić go od innych graczy.
Aby to zrobić z górnego menu wybierz Rynek a następnie z kliknij na Produktów z wysuniętej listy.
produkty
Teraz masz do wyboru wiele towarów jakie możesz kupić po kolei będą to:
– jedzenie (opisane powyżej),
– broń (jej opis znajdziesz w trzeciej części tego poradnika dotyczącej walki),
– bilety (nigdy ich nie kupuj! jest to droższy środek transportu – klik jeśli chcesz więcej),
– domy (wydłużają i odnawiają pasek energii)
– surowce żywieniowe (potrzebne do produkcji w piekarni),
– surowce militarne (potrzebne do produkcji broni),
– surowce konstrukcyjne (potrzebne do budowy domów)
– szpitale (relikt przeszłości, nie będą Ci potrzebne),
– systemy obronne (jak wyżej),
– firmy.
Następnie klikamy potrzebny nam rodzaj produktu, jakość i naszym oczom ukażą się oferty, jakich szukamy.

Pamiętając o porównaniu opłacalności poszczególnych jakości jedzenia (oferty posortowane są wg ceny, a kolejność ofert o danej cenie jest losowa), wpisujemy interesującą nas ilość produktu i potwierdzamy zakup klikając w przycisk Kup.
Zaczynasz grę mając na koncie 500 waluty, postaraj się nie wydać ich na głupoty w pierwszych dniach, zawsze lepiej zainwestować by przyniosły jakieś zyski.
Zachęcam do korzystania z pomocy wielu działających fundacji. Ich spis znajdziesz w Patronatach MEN, wspomogą Cię one zarówno swoją wiedzą, jak i materialnie.
Do góry

Rynek walutowy.


W grze spotkamy się z dwoma środkami pieniężnymi: gold i ogólnoświatową walutę. Waluta w zależności od kraju ma różną nazwę – w Polsce jest to PLN jednak bez względu na nazwę zawsze jest tym samym. Tak więc bez problemów możemy dokonywać zakupów w innych krajach, bez potrzeby martwienia się o wymianę waluty (nawet, jeśli gdzieś na stronie zobaczymy walutę o innej nazwie). Najłatwiejszymi drogami do jej zdobycia jest praca oraz sprzedaż własnych towarów na rynku produktów.

Gold nie służy natomiast do robienia większych zakupów – kupujemy za niego budynki, dodatkowe trening, czy inne specjalne przedmioty. Dostajemy za zdobycie medalu (zazwyczaj jest to 5 gold), możemy także nabyć go za realne pieniądze w zakładce „Gold i dodatki”. Dostaniemy go również za aktywną grę znajomych, których zaprosiliśmy do gry, więcej o tym przeczytasz w rozdziale Zapraszanie znajomych. Pamiętajmy jednak by nie wydawać go pochopnie (więcej o tym jak go rozsądnie wydać i zdobyć przeczytasz w kolejnych częściach poradnika).

Zarówno Gold jak i walutę możemy wymieniać na rynku walutowym. Nie powinno sprawić Wam problemu odnalezienia go w górnym menu gry. Przeanalizujmy go krok po kroku:

W pierwszej części ustawiamy w którą stronę wymieniamy waluty. Kup – środek pieniężny którego nam potrzeba, Sprzedaj, którego chcemy się pozbyć. W razie potrzeby zmieniamy je przyciskiem: . Dodaj ofertę – gdy chcemy wystawić własną ofertę. Moje oferty – aby zobaczyć wystawione które wystawiliśmy wcześniej na rynku. Wszystkie oferty – gdy chcemy przejrzeć oferty innych graczy.

Oferty są posortowane wg. ceny, aby kupić wystarczy wpisać interesującą nas ilość. Przy zakupie musimy pamiętać, że w ciągu doby możemy otrzymać (przez dotacje lub rynek) maksymalnie 10 gold.

Przejdźmy do czegoś trochę bardziej opłacalnego czyli sprzedaży waluty. Jak w realnym życiu pomiędzy kursem sprzedaży i kupna jest różnica, w grze w chwili pisania artykułu jest to około 10% więc warto nie tracić na wymianach. Przy sprzedaży PLN musimy wiedzieć, że ten kurs przez większość czasu jest stały, więc czas, gdy nasza oferta pojawi się na pierwszych stronach rynku to 10 dni, po czym jeśli będziemy mieć szczęście otrzymamy Gold. Jeśli nie to oferta po prostu wygaśnie i będziemy musieli wystawić kolejną. Pamiętajmy, że przy tej operacji również działa limit 10gold, więc wystawianie większej ilości waluty, niż równoważności 10g nie ma sensu. Przy odwrotnej wymianie, czyli sprzedaży Gold, kurs waha się o ok. 1% w ciągu dnia, więc nasza oferta powinna się skupić dosyć szybko, więc warto sprzedać gold, niż kupować PLN. Wymiana w tą stronę nie jest limitowana.

Teraz jak już wystawiliśmy czas przejrzeć nasze oferty wybierając opcje Moje oferty. Maksymalnie możemy mieć jednocześnie 3 oferty na rynku, przy czym każda musi mieć inny kurs. Możemy tu także je edytować. Ma rynku oferty posortowane są wg dwóch kryteriów, głównym jest cena, a podrzędnym czas wystawienia oferty. Każda edycja powoduje, że oferta wędruje na koniec kolejki. Tak więc przy edycji oferty PLN -> gold oferta wygaśnie wcześniej niż pojawi się na pierwszej stronie, gdzie ma szanse na sprzedaż.

Do góry

Podziękowania od ekipy MEN dla scyzorycka za opracowanie tej części podręcznika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s