Jak zacząć


Po ogólnym zapoznaniu się z wyglądem strony głównej przejdźmy do podstawowych i codziennych elementów gry, bez których trudno się obejść. Nie dam Ci gotowego przepisu jak najlepiej rozwijać swoją postać, ale znajdziesz tutaj wiele rad, dzięki którym nie skierujesz się na złą ścieżkę. A oto o czym dokładnie przeczytasz:
1. Na start.
2. Energia.
3. Jedzenie i rynek towarów.
4. Praca.
5. Poligon.
6. Magazyn.
7. Budynki specjalne.
8. Walka.
9. Dzienne rozkazy.
10. Bohater bitwy i inne medale.
11. Dofinansowanie MON.
12. Posłowie

Na start


Pierwszą rzeczą, przed jaką chciałbym Cię ostrzec to tworzenie kolejnych kont, z których mógłbyś czerpać dodatkowe zyski. Reguły gry jasno określają tą kwestię – jeden gracz może posiadać wyłącznie jedno konto. Wszelkie próby tworzenia ich większej ilości prędzej czy później zostaną wykryte, co skończy się zablokowaniem ich wszystkich. Czy to oznacza, że zabronione jest granie z inną osobą z tego samego IP? Nie, jednak nie może dojść do sytuacji gdy jedno z kont czerpie wyraźne zyski z drugiego. W takim przypadku odradzane są wszelkie interakcje pomiędzy kontami.

Na początku zapoznamy się jeszcze z mini profilem, z którego będziesz dosyć często korzystał, więc warto wiedzieć co się na nim znajduje:

1Opis wszystkich misji wraz z nagrodami znajdziesz w dziale: 1.8 Misje.
Do góry

Energia


Aby wykonać takie czynności jak praca, trening czy walka, potrzebujesz energii. Zaczynając grę możesz mieć maksymalnie 100 energii (i tyle samo możliwej do regeneracji), jednak wraz ze zdobywaniem kolejnych poziomów, jej stan będzie rósł (20 energii po każdym podniesieniu poziomu), aż do uzyskania maksymalnych 500 energii na 21 poziomie. Wykorzystaną energię możemy odnowić poprzez kliknięcie niebieskiego przycisku Zregeneruj się. Zjemy wtedy pożywienie, które mamy w magazynie, aż do wykorzystania całego limitu. Limit z kolei odnawia się w tempie 10 punktów co 6 minut. Jeśli nie mamy pożywienia lub wyczerpał nam się się limit energii do odnowienia. Wtedy niebieski przycisk zmieni się na pomarańczowy z napisem Baton energetyczny i zamiast pożywienia będziemy po konsumować batony energetyczne (odnawiają 100punktów zdrowia każdy). Są one dosyć ważnym elementem gry, dlatego dobrze przemyśl swoją decyzję zanim je zjesz, o ich możliwym i przydatnym zastosowaniu przeczytasz w części poświęconej walce. Tak więc, w skrócie:

Do góry

Jedzenie


W grze mamy kilka jakości pożywienia, poza wyglądem różnią się one jedynie ilością zdrowia jaką możemy odnowić przez zjedzenie jednej sztuki jedzenia. Nie należy tutaj się kierować kuszącym wyglądem, a ceną jednego odnowionego punktu energii. Jedzenia odnawia kolejno 2/4/6/8/10/12/20 punktów zdrowia, a zazwyczaj najbardziej korzystną ceną ma jedna z pierwszych trzech jakości pożywienia, ceny polecam sprawdzać przy każdych zakupach. Jeśli samodzielnie go nie wyprodukujesz (a o tym przeczytasz poniżej) nie pozostaje Ci nic innego jak udać się na rynek towarów i kupić go od innych graczy.
Aby to zrobić z górnego menu wybierz Rynek a następnie z kliknij na Produktów z wysuniętej listy.
produkty
Teraz masz do wyboru wiele towarów jakie możesz kupić po kolei będą to:
– jedzenie (opisane powyżej),
– broń (jej opis znajdziesz w trzeciej części tego poradnika dotyczącej walki),
– bilety (nigdy ich nie kupuj! jest to droższy środek transportu – klik jeśli chcesz więcej),
– domy (wydłużają i odnawiają pasek energii),
– surowce żywieniowe (potrzebne do produkcji w piekarni),
– surowce militarne (potrzebne do produkcji broni),
– surowce konstrukcyjne (potrzebne do budowy domów),
– szpitale (relikt przeszłości, nie będą Ci potrzebne),
– systemy obronne (jak wyżej),
– firmy.
Następnie klikamy potrzebny nam rodzaj produktu, jakość i naszym oczom ukażą się oferty, jakich szukamy.

Pamiętając o porównaniu opłacalności poszczególnych jakości jedzenia (oferty posortowane są wg ceny, a kolejność ofert o danej cenie jest losowa), wpisujemy interesującą nas ilość produktu i potwierdzamy zakup klikając w przycisk Kup.
Zaczynasz grę mając na koncie 500 waluty, postaraj się nie wydać ich na głupoty w pierwszych dniach, zawsze lepiej zainwestować by przyniosły jakieś zyski.
Zachęcam do korzystania z pomocy wielu działających fundacji. Ich spis znajdziesz w Patronatach MEN, wspomogą Cię one zarówno swoją wiedzą, jak i materialnie.
Do góry

Praca


Przejdźmy teraz do menu Moje miejsca i zakładki Praca. Na początku zajmijmy się sekcją Moja praca.Naszym oczom ukaże się coś takiego:

Klikamy Znajdź pracę i przenosimy się na rynek pracy. Zobaczysz oferty pracy z Twojego kraju:

Widzimy tutaj pracodawcę, dzienne wynagrodzenie (od którego przy pracy zostanie odliczony podatek. Aby sprawdzić aktualne stawki podatkowe kliknij w ten odnośnik.), oraz przycisk do zatrudnienia się. Nie ulega wątpliwości, że wybieramy najbardziej opłacalną ofertę.

Dla ciekawskich:
Przyciskiem wybierasz kraj w którym chcesz sprawdzić rynek, możesz zatrudnić się w tym, w którym aktualnie przebywasz. Po odjęciu podatku pensje w poszczególnych krajach są bardzo zbliżone do siebie, więc polecam pozostać w ojczyźnie.

Teraz widok wracamy do Moich miejsc, jak widzimy zmienił się fragment Moja praca.

Widzimy, że praca zabiera nam 10 punktów zdrowia, a także swoją pensję oraz podatek, jaki zostanie od niej odliczony. Klikamy przycisk Praca. Gratulacje, właśnie zarobiłeś swoje pierwsze pieniądze w grze! Pracować możesz raz dziennie (dzień zmienia się o 9.00 czasu polskiego), zrezygnować z pracy (aby zatrudnić się w innej) możesz po 72h od momentu zatrudnienia. Po 30 przepracowanych dni otrzymasz medal Solidny pracownik oraz nagrodę – 5 gold.

Zajmijmy się teraz sekcją Moje firmy i zarządzaniem swoim dobytkiem.

Przyjrzyjmy się pierwszej kolumnie:
tutaj kupujemy nowe firmy. Mamy do wyboru firmy: Piekarnię, Fabrykę broni oraz firmy surowcowe do wytwarzania jedzenia lub broni.
tutaj możemy rozwiązać dzięki czemu odzyskami 50% kosztów budowy, lub sprzedać firmy produkujące broń lub jedzenie, cenę możemy ustalać w zakresie koszt budowy +-10%.
tutaj możemy podnieś (lub obniżyć) poziom posiadanych już firm produkujących broń lub jedzenie.
Poniżej widzimy firmy jakie posiadamy. Każdy kto zaczyna posiada Piekarnię na poziomie pierwszej (nie można jej sprzedać/wyburzyć) oraz 3 Farmy zboża. Dzięki temu codziennie będzie mógł wyprodukować 200 sztuk jedzenia jakości 1 kosztem 40 energii, co pozwoli Ci zregenerować 400 energii.

O kolejnych kolumnach przeczytasz w klikając w grze na Jak zarządzać swoimi firmami.
Przejdźmy do najważniejszego czyli opłacalności. Faktem jest, że na pracy jako manager w firmach surowcowych zawsze zarobisz, jednak nie są to olbrzymie kwoty, koszty jej budowy zwrócą są po ponad roku. Zatrudniać pracowników czasem opłaca się jedynie w firmach produkujących po 500 jednostek surowca, choć i tak zyski z tego są znikome. Sytuacja w Piekarniach wygląda jeszcze gorzej. Jedno co jest pewne, nie opłaca się wydawać pieniędzy na ulepszanie piekarń, a praca własna w piekarniach pierwszej jakości jest na granicy opłacalności. Odradzam całkowicie budowę fabryk broni – koszt materiałów do jej produkcji na niskich jakościach jest wyższy, niż jej cena na rynku. Przed zainwestowaniem dobrze przemyśl swoją decyzję oraz przelicz, czy budowa firmy w ogóle będzie Ci się opłacać!
Więcej o firmach i zarządzaniu nimi znajdziesz w odpowiednim rozdziale Podręcznika MEN.
Do góry

Poligon


Druga zakładka w menu Moje miejsca nie wydaje się skomplikowana.

Siła jest ważnym elementem gry i należy zadbać, aby szybko ją rozwijać. Do dyspozycji masz 4 różne obiekty do treningu. Pierwszy z nich jest darmowy, trzy kolejne płatne. Każdy z nich możemy ulepszyć do 4 poziomu po kliknięciu przycisku i zapłaceniu sporej sumy gold. Od czasu do czasu są promocje, kiedy to budynki do treningu możemy postawić 44% taniej.
O tym jaki trening wybrać decydujesz samodzielnie, jednak pamiętaj, że im wyższy poziom treningu, tym szybciej zdobywasz siłę, a każde 250 siły to medal Super Żołnierz, a co się z tym łączy Twój portfel wzbogaca się o 5 gold. W wyborze pomoże Ci zapewne ten kalkulator.

Po pracy oraz treningu na poligonie warto odwiedzić ponownie stronę główną. Czeka tam na nas nagroda za wykonanie codziennego zadania czyli 1 punkt doświadczenia i 1 punkt siły. Jeśli wykonasz je i odbierzesz nagrodę przez 5 dni z rzędu, piątego dnia czeka na Ciebie bonus – 5 punktów doświadczenia i 5 punktów siły.
Do góry

Magazyn


Powróćmy jednak do menu Moje miejsca i trzeciej zakładki czyli Magazyn.

Początkowo Twój magazyn ma tylko 1000 miejsc, co znaczy, że możesz w nim przechowywać 1000 przedmiotów. Ta ilość spokojnie wystarczy Ci na początek. W razie potrzeby możesz dokupić dodatkowe miejsce klikając + do dyspozycji będziesz miał dodatkowe 1000 miejsca w cenie 1750PLN lub 9000miejsca w cenie 35 gold.
Po kliknięciu na przycisk Sprzedaj, dodaj nową ofertę, znajdujący się na samym dole strony, będziesz mógł wystawić przedmiot z Twojego magazynu na rynek.

Panel ten wydaje się prosty w obsłudze nawet dla osoby która widzi go pierwszy raz. Należy jednak zwrócić uwagę na cenę. Ta sugerowana jest zazwyczaj mniejsza niż rynkowa, dlatego zawsze przed sprzedażą zapoznaj się z cenami na rynku.
Jednym ze sposobów na zarobek jest wyszukiwanie tańszych ofert na rynku i sprzedawanie ich drożej. Takie transakcje polecam przeprowadzać na surowcach z jednego prostego względu – przy ich sprzedaży nie płacimy VATu. Sprzedaż 1k surowca o grosz drożej pozwoli nam zarobić 10PLN, jednak na sprzedaż często trzeba czekać nawet kilka dni. Dlatego chcąc zarabiać większe kwoty przez tym sposobem warto zainwestować w większy magazyn.
Tutaj również chciałbym Cię przestrzec przed zakupem dodatkowych licencji handlowych. Mimo, iż ceny wydają się kuszące, pamiętaj, że przy sprzedaży w innym kraju będziesz musiał zapłacić poza VATem także cło, a to w większości państw ma wartości zaporowe.

Poniżej dwóch rzędów Twoich przedmiotów poniżej masz dwa panele do składania przedmiotów specjalnych, których możesz użyć w czasie bitwy (o tym później). Przedmiotów specjalnych nie możesz sprzedawać na rynku towarów.

Części do bazook będziesz znajdował walcząc na polu bitwy oraz wykonując Codzienne Rozkazy, jednak złożyć w całość będziesz mógł je dopiero gdy będziesz miał ponad 150 siły. Każda bazook dodaje 10000 wpływu do bitwy za każdym jej użyciem (możesz użyć ją trzykrotnie).

Aby ją wyprodukować potrzebujesz Fabryki rakiet (do zbudowania w Zaawansowanych budynkach). Możesz wyprodukować tylko jedną rakietę w ciągu dnia, również magazyn pomieści tylko jedną rakietę. Od jakości Twojej fabryki będzie zależało ile pieniędzy i broni każdej z jakości od 1 do 6 będziesz potrzebował do jej wybudowania oraz ile wpływu do bitwy doda dana rakieta. Wszystko przedstawia poniższa tabelka:

Jakość Wpływ na bitwę Potrzebna ilość broni Potrzebna ilość pieniędzy
50000 10 100 PLN
250000 25 250 PLN
500000 50 500 PLN
1000000 100 1000 PLN
2500000 150 1500 PLN

Do góry

Budynki zaawansowane


W budynkach zaawansowanych znajdziesz 3 budynki. Dwa pierwsze możesz nabyć klikając przycisk . Służą one podniesieniu maksymalnego możliwego poziomu energii, jeden z nich powiększa ją o 100, a drugi o 50. Są one drogie, kosztują odpowiednio 199 i 99 gold, nie ma sensu inwestować w nie w początkowej fazie gry. Gdy po kilku miesiącach gry będziesz miał ochotę kupić te budynki, warto poczekać na promocje – można je wtedy kupić nawet z 50% upustem. Natomiast przycisk pozwoli Ci wybudować oraz zmieniać poziom Fabryki rakiet. Zaczynając grę możesz zbudować jedynie pierwszy poziom fabryki, jednak każde przejście do następnej dywizji odblokowuje kolejny poziom fabryki, a ostatnie dwa poziomy odblokują się jednocześnie.
Do góry

Walka


Pełny opis pola walki znajdziesz w rozdziale 2.3. Wojny

Jednak musisz poznać jeszcze kilka faktów:

 1. Posiadając jakąkolwiek broń nie możesz walczyć bez broni. Czyli jeśli posiadasz złożoną Bazooke, którą chcesz wykorzystać później, a chcesz walczyć w bitwie, musisz posiadać inną broń do walki
 2. Im lepszą bronią walczysz tym szybciej zdobywasz kolejne rangi, przez co szybciej rośnie Twój wpływ na bitwę z każdym uderzeniem. Zazwyczaj ceny hitu z broni o jakości:
  – Q1-4 – są porównywalne i jednocześnie najmniejsze,
  – Q5 – około 2 razy większe od najmniejszej,
  – Q6 – około 3 razy większe od najmniejszej,
  – Q7 – około 5 razy większe od najmniejszej.
 3. Podział na dywizje zależy od poziomu. Dlatego w swoim rozwoju dużą rolę powinieneś przywiązać do siły i rangi wojskowej, jednocześnie próbując jak najwolniej zdobywać kolejne poziomy doświadczenia.
 4. Z każdorazowym użyciem bazooki, zyskujesz 1000 punktów rangi, natomiast wpływ z użycia rakiet i bomb nie przyspiesza zdobywania kolejnych rang wojskowych.

Do góry

Dzienne rozkazy


Aby zobaczyć dzisiejsze rozkazy musisz dołączyć do jakiejś Grupy Bojowej. Dla leniwych polecamy: Polish Civil Army. Jest ona kierowana przez rząd, dlatego prawie zawsze znajdziesz tutaj najnowsze wiadomości z kraju i ze świata. Ale wróćmy do strony głównej. Sprawa jest prosta: musisz w ciągu całego dnia (przypominam, że dzień zmienia się o 9 rano) pokonać 25 przeciwników w bitwie która tam widnieje. Za wykonanie tego rozkazu dostaniesz komplet części do złożenia bazooki oraz batona.
Do góry

Bohater bitwy i inne medale


Medal Bohater bitwy ten zdobywasz gdy Twój wpływ na bitwę będzie największy w danej dywizji i w danej rundzie. Jest to jedyny medal przy którym nagroda za jego zdobycie zależy od dywizji w której jesteś, w pierwszej dostaniesz 2 , w drugiej 3, trzeciej 4 i czwartej 5 gold. W dywizjach I i II masz bardzo duże szanse na zdobycie tego odznaczenia, dlatego powinieneś próbować zdobywać je jak najczęściej. Da Ci to możliwość zarobku pieniędzy np. na rozwijanie poligonu. Aby je zdobyć możesz używać bazook (10000 wpływu z każdym hitem daje Ci ogromne możliwości), bomb (mimo ogromnego potencjału, wysoki koszt produkcji znacznie zmniejsza zyski z medalu) oraz batonów. Szanse na medal w dywizji III masz jedynie z dobrze rozwiniętą siłą i rangą, natomiast będąc w dywizji IV konkurujesz z najlepszymi, więc nie licz, że uda Ci się z nimi wygrać.
Podobnie jest z medalami Bohater kampanii oraz Najlepszy wojownik – aby je otrzymać musiałbyś pokonać najlepszych, więc praktycznie nie masz szans by je zdobyć. Możesz za to czerpać zyski z medali Prawdziwy patriota, aby go zdobyć musisz zadać określoną ilość wpływu za swój kraj. Tutaj liczy się także wpływ z użytych rakiet. Swoje postępy i wymagania do osiągnięcia kolejnego medalu możesz zobaczyć w swoim profilu.
Do góry

Dofinansowanie MON


Teraz coś dla prawdziwych patriotów. Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje zbiórki podczas których za walkę zgodną z rozkazami otrzymamy częściowy zwrot kosztów czyli dofinansowanie. W zależności od grupy bojowej będzie ono się różniło formą. W jednej otrzymasz zwrot zużytej broni do walki w innej na przykład pieniądze. Przed wyborem zapoznaj się co oferują konkretne grupy i wybierz najlepszą dla siebie. Więcej informacji o tym znajdziesz w rozdziałach: 1.15. Wstępujemy do grupy bojowej oraz 2.4. Spis Grup Bojowych.
Do góry

Posłowie


Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci postawić pierwsze kroki w eRepublik a także ustrzeże przed błędami, które mogą Cię sporo kosztować w przyszłości. Promocje na budynki, batony itp. będziesz widywał dosyć często. Czasem dostaniesz także np. dodatkowe 50% wpływu na bitwę, czy specjalne rakiety po uzyskaniu medalu bohatera bitwy. Zachęcam także do zaprzyjaźnienia się z IRC, które to jest podstawą komunikacji w grze. Spotkasz tam wielu wspaniałych ludzi. Według niektórych, eRepublik to tylko 10% gry, reszta dzieje się na IRC!

Podziękowania od ekipy MEN dla scyzorycka za opracowanie tej części podręcznika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s