IRC

Prawie każdy może stwierdzić, że praca, trening i wykonywanie rozkazów, aby zdobyć bazookę i batona po pewnym czasie staje się nudne. Chciałoby się czegoś więcej. Odpowiedzą na to zapotrzebowanie jest IRC – narzędzie umożliwiające wzajemną konwersację użytkowników Internetu w czasie rzeczywistym przy użyciu klawiatury. To tutaj działają partie, grupy bojowe, czy rząd. Tutaj zawiązują się nowe znajomości, nie tylko w grze, a także w życiu realnym. Jak powiedział pewien młody gracz „wydaje mi się że eRepublik to tylko 10% gry – reszta to IRC. Więc jeśli chcesz zacząć aktywnie grać zapraszamy na IRC – nie będziesz żałował!

1. Webchat – najprostsza droga do IRC.
a) BOT Mieszko.
2. Auth w sieci QuakeNet.
3. Dla chcących łatwiej i szybciej.
4. Rizon.

Webchat – najprostsza droga do IRC.


Najprostszą drogą do IRC jest Webchat. Nie musimy nic instalować – po prostu wchodzimy na stronę i już możemy komunikować się z innymi. Dla sieci QuakeNet, w której znajduje się większość kanałów na których można spotkać graczy z Polski, jest ona następująca:
http://webchat.quakenet.org/


W polu Nickname musimy wpisać nazwę użytkownika pod którą będziemy pisać na IRC, a w Channels nazwy kanałów na które chcemy dołączyć oddzielone przecinkami. Aby zacząć pisać wystarczy już tylko kliknąć guzik „Join chat„.

Kanałem na którym zawsze możesz znaleźć pomoc starszych graczy jest #MEN.public, można tam także pogadać o głupotach. Odbywają się tu też różnego rodzaje wydarzenia – jak na przykład konkursy.

Przejdźmy teraz do tego jak wygląda strona po zalogowaniu się.


Na samej górze znajduje się pasek z kanałami na których obecnie przebywamy, poniżej temat kanału na którym obecnie przebywamy. Z prawej strony znajduje się lista osób, które w danej chwili korzystają z kanału. Najwyżej znajdują się operatorzy kanału, oznaczeni znakiem @ przed nickiem. Zarządzają oni danym kanałem, mają możliwość wyrzucania, zablokowania dostęp, lub dania uprawnień innym użytkownikom. Mogą także włączyć tryb moderowany, wtedy na kanale nie będą mogli wypowiadać się zwykli, do pisania upoważni uprawnienia zwane voice, oznaczone + przed nickiem. Po kliknięciu na nick z listy otworzy nam się małe menu:

whois – wyświetli nam informacje o wybranej osobie
query – otworzy okno do prywatnej rozmowy z danym użytkownikiem,
slap – pozwoli zaczepić inną osobę

Teraz czas na komendy. Polecamy je wpisywać w zakładce o nazwie Status – wtedy nawet jeśli się pomylimy nikt nie zobaczy co chcieliśmy wpisać (ważne szczególnie przy wejściu na tajne kanały, gdzie wymagane jest hasło).

/join #nazwa_kanału – dołączenie do kolejnego kanału,
/query nick (wiadomość) – otwarcie okna do prywatnej rozmowy z wybraną osobą,
/me (opis-akcji) – pisanie w 3 osobie,
/nick (nowy nick) – zmiana nicku,
/part #nazwa_kanału (wiadomość na pożegnanie) opuszczenie kanału,
/quit (wiadomość na pożegnanie) – wyjście z IRC zostawiając wiadomość,
/whois nick – wyświetlenie informacji o danym użytkowniku.

Na kanale #men.public znajdziesz także bota Mieszko. Oferuje on wiele przydatnych informacji o grze, które wywołamy odpowiednią komendą. Najważniejsze z nich to:

.food – porównuje ceny jedzenia na rynku towarowym
.weapon – podaje ceny broni z przeliczeniem na jedno uderzenie
.rocketcost – oblicza cenę rakiety na podstawie cen z rynku
.gold – podaje aktualną cenę golda na rynku walutowym
.jm – podaje aktualnie najwyższe oferty na rynku
.info nick – podaje informacje o graczu o podanym nicku

Pozostałe znajdziesz na stronie Mieszka: klik.

Auth w sieci QuakeNet


Znając te podstawy możemy przejść do zbudowania swojej tożsamości na IRC. Auth czyli konto na Quakenecie to nic innego, jak dodatkowe przywileje w tej sieci. Dzięki niemu twoi znajomi będą mieli pewność, że nikt nie podszywa się za Ciebie oraz będziesz mógł założyć własny kanał, posiadać stałe przywileje na kanałach oraz będziesz mógł używać wirtualnego hosta o wyglądzie: ident@TWOJANAZWAAUTHA.users.quakenet.org

Zakładanie konta to raptem 5 minut roboty. Jedyne co musimy posiadać to sprawną pocztę e-mail. W rejestracji pomoże nam bot Q. Wiadomo, AUTH może być tylko jeden na dany nick, tak więc musimy pierw wybrać sobie jakiś nick jeszcze nie zarezerwowany. Nie może też (w przeciwieństwie do normalnego nicka) posiadać takich znaków jak `~^[]{}|_\ .Aby zarejestrować wybrany nick należy wpisać:

/msg Q HELLO email email

Jeśli na wybrany nick jest wolny otrzymamy wiadomość potwierdzającą rejestrację autha. Następnie musimy wejść na pocztę, gdzie w otrzymanym liście znajdziemy link, po jego kliknięciu i przepisaniu kodu nasze konto zostanie aktywowane. Otrzymamy do niego również hasło do naszego konta, aby zalogować się na autha należy wpisać komendę:

/msg Q@CServe.quakenet.org AUTH nick hasło

W Webchacie możemy też użyć opcji Log in to Q

Aby zmienić hasło z domyślnego na wybrane należy wpisać:

/msg Q@Cserve.quakenet.org NEWPASS StareHasło NoweHasło NoweHasło

Jeśli zdarzy się nam zapomnieć hasła możemy użyć komendy:

/msg Q@Cserve.quakenet.org REQUESTPASSWORD Twoj@adres.email

Dla chcących łatwiej i szybciej


Dla tych co już wciągnęli się w IRC polecamy instalacje klienta IRC – to prosty program który ułatwi nam poruszanie się po kanałach, a także umożliwy automatyczne logowanie na autha. Przykładowymi klientami są: mIRC, XChat, ChatZilla, Irssi, Visual IRC. Opis instalacji i konfiguracji tego pierwszego znajdziecie w rozdziale 7.4 Klient IRC. Istnieją także programy umożliwiające korzystanie z IRC przez telefon. Dla systemu Android jest to na przykład AndroIRC.

Jeśli jednak nie chcemy instalować dodatkowych programów na naszym komputerze możemy stworzyć link do webchata, dzięki któremu nie będziemy musieli za każdym razem wpisywać nickname oraz kanałów na które zwykliśmy wchodzić. Aby to zrobić:

1. Klikamy znajdującą się w lewym górnym rogu ikonkę icon, a następnie wybieramy opcję Add webchat to your website.
2. Klikamy guzik Next, a następnie wybieramy Use a preset nickname of your choice.
3. Na następnej stronie w okienku wpisujemy nick z jakiego korzystamy na IRCu i przechodzimy dalej.
4. Teraz wpisujemy kanały na które codziennie wchodzimy, oddzielając je przecinkami, np.: #men.public,#obrona.narodowa .
5. Kolejna strona to wybór czy po kliknięciu linka mamy od razu podłączyć się do sieci, czy otworzyć stronę startową webchata (gdzie możemy zalogować się na autha).
6. Wybieramy czy mamy się logować z aktualnymi ustawieniami webchata, czy z domyślnymi.
7. Cieszymy się linkiem, dzięki któremu szybciej i wygodniej połączymy się z siecią IRC.

Rizon


Na koniec jeszcze kilka słów o innej sieci IRC. Rizon jest najpopularniejszą siecią IRC używaną przez graczy eRepublik. Korzysta z niej również kilka polskich Grup Bojowych. Oferuje nam szereg możliwości jak np. darmowy Bouncer – konto które zarejestruje co dzieje się na naszych ulubionych kanałach w czasie gdy nie możemy być przy komputerze. Odpowiednikiem Autha znanego z sieci QuakeNet jest NickServ, który musi być zgodny z aktualnie używanym nickiem. Więcej o Rizonie przeczytasz w rozdziale 7.3 Rizon.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s