8.1 Historia ePolski

Spis treści

 1. Trudne początki, czyli beta
 2. Niepodległość; Buzzy; 6.XI.2008 – 5.I.2009
 3. Wstąpienie do Atlantis; Sekretarz; 6.I.2009 – 5.II.2009
 4. Budowa własnego państwa; Miudyk; 6.II.2009 – 5.V.2009
 5. Rozpad Altlantis; Leowy; 6.V.2009 – 5.VI.2009
 6. Narodziny EDENu; Fartman; 6.VI.2009 – 10.VII.2009
 7. Miesiąc PTO; Arys; 10-VII.2009 – 5.VIII.2009
 8. Wielka koalicja; Andrew6w6; 6.VIII.2009 – 5.X.2009
 9. Powstanie Wojska Polskiego; DeJoT; 6.X.2009 – 5.XI.2009
 10. Rozpad PEACE; Bart Webovsky; 6.XI.2009 – 5.XII.2009
 11. Wielki BabyBoom; Cerber; 6.XII.2009 – 5.II.2010
 12. Dawne błędy; Smrtan/Andrew6w6; 6.II.2010 – 5.III.2010
 13. Odrodzenie; Cerber; 6.III.2010 – 5.IV.2010
 14. Na Meksyk!; adios_pl/Kernel_PL; 6.IV.2010 – 5.V.2010
 15. Budujemy ePolskę; StrozeR; 6.V.2010 – 5.VI.2010
 16. Nadejście eRepublik v2; Ariakis; 6.VI.2010 – 5.VII.2010
 17. O tym co utworzył Ministerstwo Spraw Wewnętrznych; Zucha; 5.VIII.2010 – 5.IX.2010
 18. Miesiąc hackowania; Sztandarowy; 6.VIII.2010 – 5.IX.2010
 19. Polepszenie stosunków z Łotwą; zucha; 6.IX.2010 – 5.X.2010
 20. Pokój z eUkrainą i atak na eRosję; Ariakis; 5 IX 2010 – 5 X 2010
 21. Pomysłowy prezydent; Requel; 5 XI 2010 – 5 XII 2010
 22. Kapitulacja eFrancji; StrozeR; 5 XII 2010 – 5 I 2011
 23. Odejście ePolski z EDENu; Smrtan; 5 I 2011 – 5 II 2011


Trudne początki

Pierwszym władcą ePolski jeszcze w wersji beta był Majkal. Istnieje bardzo mało zapisków z jego życia, a dotrzeć do osób, które go znały jest niemal niemożliwością. Postaram się Wam przekazać wszystko co jeszcze zachowało się w pamięci ludzkiej o tym osobniku. Majkal był jednym z pierwszych budowniczych państwa ePolskiego. Z informacji które udało mi się uzyskać, pierwszy władca ePolski nie był rodowitym Polakiem, nie znał naszego języka, za to posiadał polskie korzenie i ogromną wolę tworzenia silnego kraju. Z informacji zawartych w jego „Gazecie” wynika, że na początku państwowości naszej ePolski mieliśmy bardzo przyziemne problemy. Głównym, był brak jedzenia na rynku, co wiązało się z ryzykiem wystąpienia głodu, który był potęgowany przez fakt wystąpienia bugu, który z kolei uniemożliwiał zatrudnianie się osób w państwowej firmie produkującej jedzenie (najprawdopodobniej jedynej w kraju). Osobą, która zastąpiła Majkala na pozycji prezydenta kraju był John Jakeson. John z pochodzenia (najprawdopodobniej) Chorwat, był członkiem grupy pTO, która przejmowała państwa i ograbiała ich skarbce. Jednak nie to było najgorsze. Za jego rządów ePolska została zaatakowana przez eNiemcy i w konsekwencji wymazana z mapy eŚwiata. Jeszcze za rządów Majkala z tłumu wybijał się Popolo, władca Mazowsza, burmistrz Warszawy. Kiedy naszym krajem władał zły John Jakeson, Popolo zmieniał podatki na Mazowszu tak aby mieszkańcom regionu starczało na chleb. Władca ten dowodził także obroną kraju przed zjednoczonymi siłami Niemiec i Pakistanu. Po naszej stronie stanęły zjednoczone hufce Czechów, Amerykanów i ochotników z całego eŚwiata. Wojna nie toczyła się po myśli dzielnego Popolo. Mimo krótkotrwałych sukcesów, w końcu został nam tylko jeden region, Little Poland. W tym momencie podpisane zostało zawieszenie broni, które zostało haniebnie zerwane przez nie znających honoru Niemców, a nasz kraj został całkowicie podbity. Większość żołnierzy, przeszła do podziemi, pod przewodnictwem Popolo. To w jego głowie powstał zamysł planu o kryptonimie „Knedliczek”. Miał on polegać na przejęciu władzy w kongresie Niemiec, zdobyciu dla Polaka stanowiska prezydenta Niemiec, zniszczenia gospodarki (poprzez dodruk bilionów marek niemieckich, zwiększenie płacy minimalnej, a następnie poddanie kraju Szwecji lub Czechom (Vaclav prezydent Czech okazał się zdrajcą, dlatego podpisano stosowną umowę ze Szwecją) i oczekiwaniu na wprowadzenie modułu walk niepodległościowych. Cała akcja odbyła się pod przewodnictwem Popolo. Brali w niej udział głównie ludzie pochodzący z NetWars i to im powinniśmy być wdzięczni, że odzyskaliśmy nasz kraj tak szybko. Popolo był także twórcą partii PSF (Polish Seccesionist Front), utworzonej jeszcze w eNiemczech, zrzeszającej wszystkich Polaków. Po wprowadzeniu wersji V1 udał się na wielce zasłużony odpoczynek.

Do góry


Niepodległość

Pierwszym prezydentem niepodległego kraju, będącym polakiem z krwi i kości, został BuzzY. Wybór BuzzY’ego na ten urząd spowodowany był jego działalnością tuż przed wprowadzeniem V1, kiedy to rozpoczął formowanie Wojska Polskiego oraz przygotowywanie obywateli do walk wyzwoleńczych o Polskę. W wyborach przeciwnikiem BuzzY`ego był Fafek, przedstawiciel drugiej Polskiej partii, która odłączyła się od PWL na skutek różnic w postrzeganiu sprawy Niemieckiej.  Rządy BuzzY`ego, to najtrudniejszy czas dla ePolski. Wyobraźcie sobie państwo z odgórnie narzuconymi podatkami, które przez 20 dni musi egzystować bez kongresu, a za to z płacą minimalną na poziomie 5 PLN i wysokimi podatkami. Dzięki współpracy całego społeczeństwa (w tych czasach pracowało się za np. 5 PLN, a 2 odsyłało się dla szefa – żeby firma mogła funkcjonować) udało nam się przetrzymać ten trudny okres. BuzzY w ciągu trwania swojej kadencji odzyskał wszystkie epolskie tereny. 5 stycznia oddał swojemu następcy, (partyjnemu koledze) Sekretarzowi, zjednoczony kraj, jeszcze stosunkowo słaby, ale zdolny do poświęceń.

Do góry


Wstąpienie do Atlantis

Piątego stycznia 2009 roku, Sekretarz uzyskał w w wyborach 58% poparcia, a jego przeciwnikiem, po raz kolejny, był miudyk. Kadencja przyszłego założyciela Partii Imperialnej to przede wszystkim włączenie naszego kraju w struktury sojuszu ATLANTIS. W głosowaniu o przyjęcie nas do sojuszu, poparły nas wszystkie kraje członkowskie, zostaliśmy także zasypani ofertami podpisania MPP (jednak nie mogliśmy podpisać wszystkich ze względu na dosyć niskie zasoby państwowego skarbca). Za rządów Sekretarza rozpoczęła swoje działanie Agencja Wywiadowcza we współpracy z wywiadem Szwedzkim. W tym okresie gracze odnaleźli bug umożliwiający kopiowanie gold i towarów. Możliwe było kopiowanie domków q5, broni itp. Wszyscy wiedzieli, że przez ten kopiowany gold PEACE przeszedł do ofensywy i w późniejszym okresie odebrał eRumunii Podolie i WSR. Pozytywnym wydarzeniem pod koniec kadencji Sekretarza było przekazanie przez gracza Maro około 600 gold na konto Narodowego Banku Polskiego. Suma ta była porównywalna do ówczesnego stanu skarbca, także możecie sobie wyobrazić jaka radość zapanowała w całym państwie.

Do góry


Budowa własnego państwa

Sekretarz po upływie miesiąca postanowił, że nie będzie dłużej rządzić naszym krajem. Roszczenia do władzy po nim zgłosili miudyk (PPP), Hans Kloss (świeżo po utworzeniu Narodowej Demokracji) oraz Loewy (PWL). Obowiązkiem kronikarza nadmienić jest o ilości obywateli Polski, którzy wzięli aktywny udział w głosowaniu. Piątego lutego 2009 roku, pierwszy raz w historii naszego kraju swój głos oddało ponad tysiąc osób!. W wyborach zwyciężył miudyk, a jego rządy to przede wszystkim dalszy etap budowy potęgi naszego państwa. Dzięki hojności carbona powstała państwowa firma produkująca zamki obronne q4. W tym czasie zakupiony także został, od naszych sojuszników Chorwatów, pierwszy w Polsce szpital q5 wybudowany na Mazowszu. Ważnym wydarzeniem, które miało wpływ na sytuację w Polsce było zdobycie przez Rumunów Wschodniej Syberii. Za pomoc uzyskaną w tej bitwie od naszej armii, Rumuni zdecydowali się przekazać nam Wołyń, region dzięki któremu mieliśmy w naszym kraju pierwszy surowiec high! Efektem wojny azjatyckiej, było także przyjęcie „na przechowanie” dwóch węgierskich regionów, co spowodowało (przez zdradę prezydenta Słowacji) utratę przez nas Wołynia, jedynej szansy (wtedy) na jakikolwiek region high. Natomiast kwiecień to ciężki czas dla naszego kraju. Po utworzeniu przez Węgrów partii w naszym kraju, musieliśmy się liczyć z możliwością przejęcia władzy w państwie przez obywateli PEACE. W związku z tym, szefowie największych polskich partii zdecydowali się poprzeć miudyka, dzięki czemu skupili wszystkie głosy Polaków na jednej osobie. Koniec kwietnia to rozpoczęcie bitew treningowych w Rhode Island, a także utworzenie PASU (Polish Army Supply Unit), czyli czegoś na kształt dzisiejszego Wojska Polskiego.

Do góry


Rozpad Atlantis

Władzę po Miudyku przejął Loewy, kandydat PWL. Warto odnotować, że pomimo faktu, że liczba aktywnych obywateli w naszym kraju ciągle rosła, to cały czas byliśmy zagrożeni pTO ze strony Węgrów. Wystawili oni swojego kandydata Sanya18, jednak był to tylko zabieg wzmacniający naszą czujność (uzyskał tylko 88 głosów). Pomijając jednak ten fakt, wybory te nie należały do najuczciwszych. Pełno było flame`u i oskarżeń o współpracę z krajami PEACE (jeden z kandydatów chciał polepszenia stosunków z naszymi wrogami i zaszła wątpliwość czy nie otrzymał od nich wsparcia). Po zamieszaniu z elekcją nowego prezydenta nasz sojusznik, Rumunia, otrzymał silny cios – siły wroga przejęły West Siberian Region, w tamtych czasach najbogatszy region całego eŚwiata. Na szczęście pasmo nieszczęść musiało się w końcu skończyć. Niedługo po 5 maja, w wyniku napięć pomiędzy Niemcami a Szwecją (Niemcy byli pod zaborami szwedzkimi, podobnie jak my, ale złamali umowę ze Szwedami i wyzwolili przy pomocy sił PEACE Szlezwik Holsztyn) wybuchła pomiędzy nimi wojna. Polska postanowiła wesprzeć skandynawskich sojuszników. Wydarzenia te, poskutkowały faktycznym rozpadem sojuszu ATLANTIS, który już od dłuższego czasu znajdował się w fazie agonalnej. Do końca kadencji Loewego trwał tryumfalny pochód przez Niemcy….

Do góry


Narodziny EDENu

I tak ePolskę zastały wybory. Praktycznie jedynym kandydatem był Fartman – Minister Obrony Narodowej za kadencji Loewego, który odwalał za niego praktycznie całą robotę. Może nie wszyscy wiedzą, ale prezydent z Maja miał akurat sesje i praktycznie wszystkie ataki były wykonywane przez kogoś innego. Konkurentem Fartmana (przed banem nazywał się Crc) był LucasPL, swego czasu pierwszy troll ePolski. Za prezydentury Fartmana udało nam się zakończyć podbój Niemiec. Dokonało się to głównie dzięki akcji szwedzkiego wywiadu, któremu udało się wprowadzić na stanowisko prezydenta eNiemiec shoot`a (poddał część regionów). Niestety cała operacja zakończyła się naszą klęską, nawet pomimo wywołania Baby Boomu z serwisu wykop.pl. Węgrzy, do niedawna skłóceni z Niemcami, postanowili odebrać nam wszystkie zagarnięte regiony, włącznie z Brandenburgią i Berlinem, w którym zarejestrowanych było ok. 1000 graczy, głównie nowych. Dalsza część miesiąca to zmniejszenie aktywności Fartmana. W czerwcu powstał także EDEN, sojusz powstały na gruzach ATLANTIS. Duży udział w tworzeniu sojuszu miał BuzzY. Informacje o tym wydarzeniu możecie znalezć tutaj EDEN – Nowy sojusz. 5 VII Fartman kolejny raz zwyciężył w wyborach. Były to jedne z najdziwniejszych wyborów w całej historii ePolski.  Przez długi czas (do godziny ~20) prowadził w nich przedstawiciel Polskiej Partii Patriotycznej Eloha (uprzednio zbanowany za multi, znany pod nickiem Boski7, osoba która zagrabiła passy do PKO oraz najprawdopodobniej okradła POG).Około godziny 20:00 Boski7 został zbanowany za multi, a osoby, które oddały na niego głos, mogły go oddać jeszcze raz. W takich okolicznościach ponownie wybrany został Fartman, trzecie miejsce zajął kandydat Narodowej Demokracji Aryss. Niedługo po wyborach, kongresmani po wniosku miudyka z Polskiej Partii Patriotycznej przeprowadzili impeachment nad Fartmanem (powody wyjaśnił miudyk w swoim artykule President Impeachment – Fartman.
Do góry


Miesiąc Political Take Over

Aryss po udanym impeachmencie na Fartmanie od razu zabrał się do formowania rządu i mimo braku otrzymania wotum zaufania od kongresu (początkowo w ePolsce, do sformowania rządu potrzebne było zatwierdzenie go przez kongres), postanowił, że wybrany przez niego skład pozostanie na swoich stanowiskach. Na kadencję tego prezydenta bez medalu, przypada ciężki okres dla EDEN`u. To właśnie wtedy sojusz formujący się po rozpadzie ATLANTIS wystawiony został na jedną z najtrudniejszych prób. PEACE postanowił zniszczyć eUSA i Kanadę. Mściły się na nas aktywowane MPP z czasów operacji French Toast (eUSA aktywowało wtedy MPP eFrancji, ePortugalii i eRosji, a eKanada MPP eFrancji). Mimo tego, że eUSA nie było oficjalnym członkiem EDEN, postanowiliśmy ich wesprzeć w walce z najezdzcą. Więcej o III Wojnie Światowej można poczytać na wikipedii. Dzięki sytuacji za oceanem Polacy mieli zapewnione codzienne walki. Kolejnym wydarzeniem z tamtych czasów jest powstanie PTU (Polish Takeover Unit). Organizacja powstała z inicjatywy dwójki graczy: Mixliardera i aViego. Po początkowym sukcesie organizacji i zdobyciu 27 miejsc w kongresie eNiemiec, przyszedł czas na niszczenie gospodarki tego kraju poprzez dodruk tysięcy marek. Niestety, tym razem przywódcy organizacji ponieśli klęskę. Po dodruku waluty o równowartości 3 500 gold, do gry włączyły się eWęgry, które błyskawicznie przejęły eNiemcy, przez co nasi kongresmani nie mogli przelać tych pieniędzy na swoje konto. W ten sposób wielu ludzi straciło swoje oszczędności (organizacja PTU wypłacała odszkodowania, ale nigdzie nie pojawił się artykuł je podsumowujący, tym bardziej, że spora część rekompensat pochodziła od prywatnych graczy). Lipiec możemy nazwać miesiącem Take Overów nie tylko ze względu na działania PTU, ale także ze względu na rozpoczęcie działalności przez Masonerię. Organizacja założona przez Unera dokonała udanego przejęcia kongresu w eCzechach. Członkowie Masonerii zostali oficjalnie potępieni przez wszystkie środowiska w ePolsce z powodu bezcelowości tej akcji i naszych dobrych stosunków z braćmi Czechami (to właśnie tam spora część Polaków wyemigrowała w czasie utraty niepodległości przez ePolskę).

Do góry


Wielka koalicja

Aryss nie zdecydował się na przedłużenie swojej kadencji i nie wystartował w wyborach. Po sukcesję zgłosili się Andrew6w6 – przedstawiciel PPP oraz aVie reprezentujący Partię Imperialną. To właśnie w tym momencie powstała tak głośno opisywana koalicja 4 największych ePolskich partii. Powody jej powstania ? Przede wszystkim przewodniczący partii nie chcieli dopuścić do władzy osoby, której zawdzięczaliśmy utratę 3 500 gold. Wybory zwyciężył Andrew6w6. Sierpień to kontynuacja walk na frontach Ameryki Północnej, a także atak sił PEACE na eHiszpanię. Połączone siły eBrazylii i Francji (która odnotowała w tamtym okresie jeden z największym Baby Boomów w historii, liczba mieszkańców osiągnęła 28 tysięcy, wprawdzie licząc z podbitymi terytoriami eHiszpanii ale w tamtych czasach można to było porównać z 60 tysiącami Polaków) całkowicie zajęły eHiszpanię. Wydarzenia te były impulsem dla EDENu, który bardzo pobudził nasz sojusz. Dzięki zgraniu i poświęceniu, udało nam się całkowicie wyzwolić eUSA, eKanadę i eHiszpanię. Ciekawym ruchem ze strony Andrewa był atak na eLitwę. Umożliwił nam to PEACE, który zapomniał o zabezpieczeniu tego kraju MPP, dzięki czemu walczyliśmy tylko przeciwko eChinom i eFrancji. Niestety, PEACE postanowił poświęcić duże ilości gold na obronę swojego sojusznika i po raz kolejny wykorzystał zasady gry, błyskawicznie wymazując kraj z mapy eŚwiata (przy pomocy eŁotwy). Kolejna próba zdobycia regionu high grain spaliła na panewce. Podsumowując koszty tego przedsięwzięcia ePolska wydała 1376,25 gold, natomiast PEACE za wypowiadanie wojny, przejmowanie, wyzwalanie regionów i odbudowę szpitali wydał łącznie 4346,50 gold. W wyborach, które odbyły się 5 września przeciwnikiem Andrewa był Hans Kloss z Narodowej Demokracji i Borys_ru z PI. Zdecydowanym zwycięzcą elekcji był Andrew, ale parę dni po wyborach krajem wstrząsnęła wiadomość o banie dla kandydata ND. Poza tymi wydarzeniami we wrześniu odbyła się akcja kolonizacji ePeru przez Polskie organizacje wojskowe: GROM, PMTF i POW.

Do góry


Powstanie Wojska Polskiego

W pazdziernikowych wyborach wzięło udział trzech poważnych kandydatów: DeJoT z Narodowej Demokracji (z poparciem PWL), miudyk z PPP i Bart Webovsky z PI. Zwycięzcą okazał się doświadczony kandydat ND. To za jego rządów zakończone zostało wyzwalanie Kanady (pamiętna bitwa o Manitobę).

Za prezydentury DeJoT`a miała akcja sprzedaży chlebków z firmy Pierwszej Pracy na rynku amerykańskim. Sprawa komentowana głównie przez opozycję, tak naprawdę rozdmuchana do granic wytrzymałości. Zwykła pomoc sojusznikowi została wykorzystana jako element wojny politycznej. Podobne akcje miały miejsce na przykład podczas BB w eChorwacji kiedy to po prostu brakowało chlebków dla nowo zarejestrowanych graczy. W tym momencie, po apelu, sojusznicze państwa wykupują licencję do danego kraju i sprzedają na jego rynku swoje produkty. Sprzedaż nie przynosi zysków, głównie z powodu tego, że koszty produkcji w firmach pierwszej pracy są duże, ale dzięki temu istnieje szansa na odzyskanie części zainwestowanych w młodych graczy pieniędzy. Główną bolączką wielu graczy jest to, że nie ujawniono ceny za jaką sprzedawano chlebki.

Dodatkowo za rządów DeJoT`a przeprowadzona została reforma FPP (Fundusz Pomocy Początkującym). Zaprzestano wypłacania 5 PLN wszystkim graczom, którzy zgłoszą się na forum (dodatek do citizen fee).

To także za jego prezydentury PASU przekształcono w Wojsko Polskie i rozpoczęto jego reformowanie.

Do góry


Rozpad PEACE

Listopadowe wybory to jedne z najbardziej wyrównanych elekcji w historii naszego kraju. W szranki stanęli Bart Webovsky startujący z Partii Imperialnej ale z poparciem PPL i HT, anglov kandydat Partii Wolnych Ludzi, popierany przez ND i Szopen z Polskiej Partii Patriotycznej, wspieranej przez NP. Po dosyć brudnej kampanii 99 głosami przewagi zwyciężył przedstawiciel PI – Bart Webovsky. Jego prezydentura to początek bardzo burzliwego okresu w historii naszego kraju, czas kiedy flame i kłótnie były na porządku dziennym. Opisywane wydarzenia poprzedzone zostały wprowadzeniem przez adminów zmian w cenach MPP (z dotychczasowych 30 do 100 gold) i ich działaniu (wcześniej MPP raz aktywowane w wojnie nie musiało być przedłużane, system robił to za darmo), co pociągnęło za sobą duże zmiany i w konsekwencji rozpad PEACE. Sojusz ten był zdecydowanie bardziej liczny niż EDEN (niedawno powstały po rozpadzie ATLANTIS). Najsilniejsi członkowie sojuszu (eIndonezja, eWęgry, eWłochy, eBrazylia, eRosja), którzy do tej pory utrzymywali nawet ponad 20 MPP, chcąc zmniejszyć wydatki kolejno odchodzili z sojuszu. Przez pewien czas państwa te współpracowały ze sobą nie tworząc żadnego sformalizowanego związku.Jednak nie wyprzedzając biegu wydarzeń początek listopada to walki z Węgrami o terytoria Słowacji. Już wtedy Bart i jego administracja po raz pierwszy spotkali się z ostrą krytyką związaną z błędami w prowadzeniu walk wyzwoleńczych. Jednocześnie na drugim końcu świata eArgentyna zaatakowała ePeru, czyli kraj zamieszkiwany już wtedy przez sporą ilość Polaków i uważany za naszą kolonię. Istotną rolę odegrała tutaj eHiszpania, która chciała wciągnąć eArgentynę do EDEN`u i zgodziła się na przekazanie im Great Andes (region z high iron) w ramach zaproszenia do sojuszu. Po apelu Polskich grup wojskowych, których członkowie zamieszkiwali ePeru (POW, GROM, PMTF) udało się podpisać porozumienie na mocy którego miano zaprzestać walk, a przy ewentualnej agresji, atakowane państwo miało uzyskać wsparcie całego EDEN`u. Niestety przez niezdecydowanie Barta i całego rządu nie udało się wyegzekwować założeń tego traktatu i mimo, że to eArgentyna uderzyła pierwsza nie walczyła z całym naszym sojuszem. Wręcz przeciwnie, przeciwko Polakom broniącym ePeru, walczyli żołnierze byłego PEACE wraz z Hiszpanią! Po kolejnej fali flame, która przetoczyła się przez polską i hiszpańską prasę, prezydenci obu państw postanowili wystosować Oficjalne oświadczenie rządów ePolski i eHiszpanii. O kontrowersjach targanych naszym społeczeństwem niech świadczy liczba komentarzy (przypomnijmy, że opisywane wydarzenia rozgrywały się jeszcze przed baby boomem z serwisu demotywatory.pl). Przejawem kontrowersji były dwa nieudane impeachmenty, które kongres zaproponował. Pierwszy wystawiony został przez 123rikitiki tuż po opublikowaniu przez Bart`a wyjaśnień w sprawie ePeru. Z powodów legislacyjnych (brak debaty) i najprawdopodobniej z powodu chęci podarowania drugiej szansy wniosek nie przeszedł. Tym samym na 10 dni została zablokowana kolejna próba przeprowadzenia głosowania nad obaleniem głowy rządu. Kolejnej próby, na 4 dni przed końcem kadencji Bart`a podjął się BuzzY. Uzasadnienie wniosku możemy znalezć tutaj: Impeachment Prezydenta. Na potwierdzenie niskiej aktywności Bart`a istnieje screen przedstawiający ilość zadawanych przez niego obrażeń w końcówce kadencji, przypominam że w tym okresie było sporo walk, w których można było brać udział z terytorium ePolski.Ciekawym wydarzeniem, które miało miejsce za prezydentury Barta Webovsky`ego było wprowadzenie do HQ EDEN`u Polaka. Na stanowisko Military Organizera mianowany został Fartman/Crc, w przeszłości prezydent ePolski i wielokrotny MON.

Do góry


Wielki BabyBoom

Po zakończeniu prezydentury Barta Webovsky`ego niemal cała ePolska odetchnęła z ulgą. W grudniowych wyborach chęć startu wyrazili Cerber z Narodowej Demokracji (przy poparciu PWL i starej PPP), Mr Grandma z Polskiej Partii Libertariańskiej (przy poparciu PI) i Owner z Masonerii. Zwycięzcą elekcji został Cerber, który wyprzedził Mr Grandmę o ponad 600 głosów. Pierwszym krokiem Cerbera po rozpoczęciu kadencji było załagodzenie sprawy ePeru. Udało mu się to osiągnąć i w 2 dni od zaprzysiężenia światło dzienne ujrzał Traktat o uznaniu ePeru protektoratem ePolski. W dokumencie tym zobowiązaliśmy się do ciągłego utrzymywania aktywnego MPP (koszty dzielone 50/50), zapewnienie wojen treningowych i zafundowania 100 biletów na przelot do ePeru osobom ze skillem land, a w zamian mieliśmy otrzymywać 50% pieniędzy, które wpływały do budżetu tego kraju. Następnie całe społeczeństwo naszego kraju zostało zaangażowane do próby wywołania kolejnego Baby Boomu na naszych ziemiach – tym razem z serwisu wykop.pl. Zachęcano do zakładania jak największej ilości kont na tym serwisie, dzięki czemu nasz wykop miał być jak najszybciej wykopany na główną, tak aby nie został zakopany przez prawdziwych wykopowiczów. Dodatkowym faktem, który miał mobilizować ludzi do rejestrowania się na erepublik był atak na eNiemcy i zajęcie naraz trzech regionów: Brandenburgia z Berlinem, Mecklenburg i Zachodnie Pomorze i Saksonię. Niestety nasz tryumfalny pochód został zatrzymany przez podpisanie przez eNiemcy MPP z eWęgrami, najsilniejszym państwem ówczesnego eŚwiata. Baby Boom został w dużej części zaprzepaszczony poprzez wybór osoby, która miała wstawić informację o erepublik. Wybrany do tego został Owner, głównie z racji tego, że jest znanym wykopowiczem, a newsom wrzucanym przez takie osoby łatwiej się wybić. Niestety, Owner postanowił kolejny raz zadrwić sobie z ludzi, którzy mu zaufali i w notce, którą wstawił umieścił swoje reflinki. Na szczęście zakopaliśmy ten wykop i szybko zamieszczony został drugi, który wywołał stosunkowo duży napływ graczy do ePolski. Następne dni prezydentury to żart Cerbera wycelowany w eNiemcy, niestety admini się na nim nie poznali i ukarali go 3 dniowym banem. O co konkretnie chodziło? Cerber wystawił peace proposal, w którym zażądał 14.88 gold za pokój. Admini uznali to za akt rasizmu i zbanowali naszego prezydenta na 3 dni. To także za prezydentury Cerbera miał miejsce największy baby boom w historii eRepublik. Za pomocą demotywatora, który trafił na stronę główną serwisu demotywatory.pl liczba ludności naszego kraju sięgnęła ponad 60 tysięcy! Po odbanowaniu Cerbera, wspólnie z Hiszpanią, dokończony został rozbiór eNiemiec. Do historii przeszła bitwa o Saarland, czyli ostatnia bitwa w tej wojnie. Mimo tego, że kończyła się około 3 w nocy, na kanale #erepublik.pl aktywnych było około 500 osób! Wspólnie z naszymi sojusznikami z EDEN`u zadaliśmy ponad 5 milionów obrażeń, a w całej bitwie zadanych zostało ich ponad 10 milionów !. Wielki wkład w sukces miała nieobecność w bitwie wojsk węgierskich, które dzięki sukcesowi naszej dyplomacji po cichu nas wspomagały. Dla tych, których nie było wtedy na eŚwiecie film z końcówki walki (700k dmg w 20 minut) i statystyki bitwy. W grudniu na stanowisko Foreign Affairs Organizer w HQ EDEN`u mianowana została Vingaer, dotychczasowy MSZ w rządzie Cerbera. Natomiast w styczniu, tuż przed wyborami do kongresu eNiemcy, aby uniemożliwić nam przejęcie poprzez pTO władzy w ich państwie wraz z Phoenix`em rozpoczęły 13 powstań na terenie ePolski i eHiszpanii. Udało nam się obronić aż 11 z nich, niestety 2 regiony niemieckie zostały wyzwolone, przez co państwo te znowu pojawiło się na mapie. W tym czasie ufortyfikowana została Brandenburgia z Berlinem (szpital q5 i przesiedlenie 3 tysięcy ludności). Ostatnim ruchem Cerber`a w trakcie jego 2 miesięcznej kadencji był atak przeprowadzony 4 lutego na North of Brazil, region który miał dać ePolsce dostęp do kolejnych bogatych zródeł surowców – tym razem żelaza i drzewa. Niestety, w końcówce bitwy nastąpił atak DDOS, przez co przygotowani na końcówkę bitwy żołnierze (Cerber podaje w swoim artykule, że na ostatnie minuty walki przygotowane były 3 miliony obrażeń!) po prostu nie mogli walczyć. Po tym wydarzeniu, Cerber postanowił udać się na zasłużony urlop, w końcu przez te dwa miesiące ePolska przeszła ewolucje z średniego zawodnika, do krupiera który rozdaje karty na arenie międzynarodowej, najliczniejszego państwa, dysponującego regionami high.

Do góry


Dawne błędy

Lutowe wybory to pojedynek Polskiej Partii Patriotycznej i Partii Wolnych Ludzi, reprezentowanych przez Andrew6w6 ze Smrtanem, kandydatem Partii Imperialnej i Polskiej Partii Libertariańskiej. Przewagą 500 głosów zwyciężył były prezydent eSłowacji – Smrtan. Przypomnijmy, że dzień przed wyborami rozpoczęta została przez Cerbera nieudana próba zdobycia regionu high iron od Brazylii, tym samym przyszłemu prezydentowi narzucona została ciężka decyzja – czy należy podejmować kolejne próby zdobycia tego nefralgicznego regionu?

Pierwsze dni prezydentury Smrtana były bardzo trudne. Pierwszą wpadką było wystawienie przez vMGiF`a Kahzad.R 20 000 PLN na monetary market po kursie 0.025 (normalny kurs wynosił wtedy 0.030), co naraziło skarb państwa na utratę 100 gold. Całość kwoty została zwrócona, jednak wywołało to nie małą burzę w prasie. Kolejne dni to zamkniecie wojny z eFrancją poprzez wymazanie jej z map eŚwiata. Następna wpadka to opublikowanie w rozkazach MON informacji, który region zamierzamy naprawdę atakować (wśród kilku drainów).

Już po 2 dniach prezydentury zaproponowana została ustawa o odwołaniu prezydenta ze stanowiska. Jej autorem był JeYL z Polskiej Partii Patriotycznej, który złożenie wniosku tłumaczył spożyciem zbyt dużej ilości alkoholu. Wniosek nie przeszedł. Jak wspominane zostało na początku, Cerber zostawił Smrtanowi otwartą operację w Brazylii. Prezydent postanowił ją kontynuować, atakując North of Brazil. Przez większą część trwania bitwy ustawiony został na nią największy priorytet, przez co zdecydowana część Polaków „wykrwawiła” się na niej (wszyscy walczyli tzw. Kamikaze: startując ze 100 wellnes, 5 walk, szpital, praca, trening, 5 walk, przez co kończyli dzień z 50 wellnes). Pod koniec bitwy okazało się, że nasz atak na NoB był tylko drainem. Musicie wyobrazić sobie reakcję społeczeństwa na tą informację. Młodzi gracze z BB wydawali ostatnie pieniądze by na koniec dowiedzieć się, że była to zwykła treningówka. Nie umilkły jeszcze echa porażki, a zaczęta została kolejna bitwa o NoB, tym razem po emocjonującej dogrywce udało nam się zwyciężyć ! Niestety na skutek panujących lagów, nie udało nam się przeswapować do tego regionu, a szybsi Brazylijczycy otworzyli w regionie powstanie (RW). Wypompowane ePolskie społeczeństwo nie miało szans w walce ze zdecydowanym na walkę do końca Phoenix`em i mimo wydania olbrzymiej ilości złota bitwa zakończyła się naszą porażką, jednocześnie zamykając nam drogę do NoB na zawsze (ataki na region prowadzone były przez ePeru, a Polacy mogli walczyć z terytorium kraju dzięki aktywowanych wcześniej MPP. Chcąc odebrać NoB od ePeru musieliśmy wypowiedzieć im wojnę jednocześnie zamykając aktywowane MPP). Jeśli zainteresowały Cię wydarzenia wojenne z lutego zapraszam do tego artykułu prezydenta. Po utracie NoB wyszło na jaw, że ePolska wydała na tą kampanię znacznie więcej niż zamierzała. Staliśmy na krawędzi bankructwa, gdyby nie to, że MGiF`owie ukryli przed prezydentem część złota, bylibyśmy niezdolni do jakiejkolwiek obrony w razie ewentualnego ataku. Dla ratowania finansów naszego eKraju rozpoczęta została zbiórka golda, w której zebrane zostało ponad 2 000 gold! Po tych wydarzeniach Smrtan zdawał sobie sprawę, że bez wsparcia kongresu nie uda mu się dokończyć kadencji. Postanowił przedstawić mu wniosek o Wotum Zaufania, przedstawiając projekt Rządu Jedności Narodowej, który miał łączyć w sobie ludzi Smrtana i starszych, doświadczonych graczy. W razie nie przejścia wniosku, miał poddać się do dymisji, co stało się faktem, a głosowanie rozpoczęte przez gracza Kernel_PL przeszło większością głosów. Władzę przejął drugi w wyborach,  po Smrtanie, Andrew6w6. Prezydentura Andrew6w6 to przede wszystkim walka z wybuchającymi powstaniami na terytorium eFrancji. Niestety, mimo dużej mobilizacji francuzom udało się wyzwolić 2 regiony tuż przed wyborami do kongresu, dzięki czemu udało im się zabezpieczyć kraj przed PTO. Dodatkowo kolejny raz do gry wtrącili się admini, którzy czasowo zbanowali wielu ePrezydentów. Za co? Mianowicie po ponad pół roku uświadomili sobie, że możliwe było sklonowanie golda za pomocą ustawy o wypowiedzeniu wojny. Polegał on na tym, że prezydent proponował ustawę, kongres głosował na nie – a wynikiem tego było pojawienie się w CT (Coutry Treasury) złota w ilości odpowiadającej kosztowi wywołania wojny. Niestety, w trakcie wcześniejszej prezydentury Andrew6w6`a miało miejsce takie wydarzenie, w związku z czym admini odebrali nam 822 gold.

Do góry


Odrodzenie

Po bardzo trudnym lutym w marcu znalazł się tylko jeden poważny kandydat na stanowisko prezydenta ePolski. Był nim Cerber reprezentujący barwy Narodowej Demokracji i Stronnictwa Narodowego (stworzonego przez Smrtana). O popularności zwycięzcy świadczy jego przewaga nad drugim kandydatem, która wyniosła 5 000 głosów! Już od samego początku kadencji Cerber postawił na zwiększenie siły ePolski. Zwiększył liczebność Wojska Polskiego, ożywił Polski oddział EMC (Eden Mobile Corps), a także postanowił poprawić to, co szwankowało w poprzednich kadencjach – czyli informowanie społeczeństwa, poprzez wybranie na Rzecznika Rządu Mixliardera, który mimo obaw większości społeczeństwa spisał się na tym stanowisku bardzo dobrze. W końcu zamknięta została także wojna z eHiszpanią, która po zakończeniu zmagań wojennych z eFrancją i eNiemcami stała się bezużyteczna, a wręcz utrudniała poruszanie się pomiędzy naszymi państwami. To także za prezydentury Cerbera miało miejsce aktywowanie MPP eSłowenii (które w przyszłości będzie miało dla nas brzemienne skutki). Co mieliśmy na celu atakując ten kraj ? W tych czasach eSerbia i eWęgry aktywowały MPP eChorwacji. Cały plan polegał na przepuszczeniu naszych sojuszników do Azji i następnie zaatakowanie Liaoning (pod kontrolą serbską) i Heilongjiang (wtedy pod kontrolą węgierską). Niestety, w najważniejszym momencie akcji, zawiedli amerykanie, których armia tankowała w Sindh, drainie wywołanym przez Serbów, zamiast pomóc nam w wymazaniu eSłowenii. Kolejne dni to masy flame`u zalewające prase. My wrzucaliśmy amerykanom, oni nam, a w międzyczasie eSłowenia i Węgry zbliżyły się do naszego Rhone Alps. Rząd postanowił odnowić zamkniętą już akcję przesiedleńczą, zwiększając docelową ilość mieszkańców tego regionu do 15 tysięcy graczy! Niewątpliwym, czarnym okresem tej kadencji są wybory na prezesów partii. Szeroko znany gracz, Uner (pózniej znany jako Owner) postanowił spróbować przejąć, wspólnie ze zorganizowaną przez siebie bojówką – Armią Królewską, wszystkie partie top 5 w ePolsce. Specjalnie w tym celu napisany bot rozesłał do członków partii wiadomość informującą o próbie PTO partii i rozkazie głosowania na określonego kandydata. W ten sposób olbrzymia ilość 2 klików zamiast bronić partię przed PTO, pomagała w nim. Najgorzej sytuacja przedstawiała się w Polskiej Partii Patriotycznej, w porozumieniu z prezydentem postanowiono wezwać sojuszników z EDEN`u do ratowania partii. Rzecznik rządu, jednocześnie będący ważnym członkiem PPP, w rządowej gazecie wezwał do pomocy w obronie “demokracji”, co spotkało się z wielką falą oburzenia. Większość z zainteresowanych postanowiło odciąć się od tej inicjatywy i zrezygnowało z proponowanej pomocy. Nawet zagraniczna pomoc (która faktycznie prawie nie przyszła) nie pomogła PPP utrzymać władzy w swoim stronnictwie. W ten sposób w top 5 zasiadła partia zombie, która przez wiele miesięcy zajmowała miejsce w top 5, jednocześnie nie posiadając żadnych struktur.

Do góry


Na Meksyk!

Do kwietniowych wyborów stanęło 3 kandydatów: adios_PL z Narodowej Demokracji, a także przy wsparciu Partii Imperialnej, Polskiej Partii Libertariańskiej i Stronnictwa Narodowego, Kernel_PL z Partii Wolnych Ludzi i poparciu Niezależnej Polski i Kaba z Polskiej Partii Patriotycznej. Zdecydowanym zwycięzcą okazał się reprezentant ND – adios_PL. Już od pierwszych dni krewko wziął się za usprawnianie działania państwa. Postanowił w końcu utworzyć organizację Rzecznika Rzadu, co miało na celu usprawnić politykę informacyjną, a jednocześnie uniknąć uzyskiwania profitów w postaci subów, które zyskiwała osoba rzecznika. Początek kadencji to także zakończenie odzyskiwania terytoriów przez eFinlandie. Dla przypomnienia utraciła je krótko po aktywowaniu MPP eRosji w trakcie inwazji na Rhone Alps. W tym samym czasie miał miejsce fail kongresu eAustralii, przez który Australijczycy na długi czas utracili Zachodnią Australię, region bogaty w zboże i diamenty. Po więcej informacji odsyłam tutaj. W kraju natomiast postanowiono pozbyć się zbędnych nam terytoriów niemieckich i francuskich. Zmniejszenie ilości regionów w których mogły wybuchnąć powstania (drainy), zwiększało jednocześnie bezpieczeństwo ważnych regionów jak Rhone Alps i Brandenburgii z Berlinem. Utworzono program licytacji medali Resistance Hero (za wszczęcie udanego powstania), dla informacji cena medalu sięgała dużo ponad 100 gold. To także za adiosa utworzono projekt aTOm. Celem projektu było zebranie grupy graczy, którzy mieli pomagać naszym sojusznikom w obronie suwerenności w czasie wyborów. Jak wiemy przedsięwzięcie się udało, a aTOm istnieje do dzisiaj. Głównym zamysłem rządu Adiosa, było zdobycie przez nasz kraj regionu posiadającego high oil. W sztabie wojskowym zapadła decyzja o wypowiedzeniu wojny eMeksykowi. Plan w założeniu był banalnie prosty, dwudziestoczterogodzinne wypowiedzenie wojny, szybki atak na niechronione MPP Southeast of Mexico i ePolska posiada high oil. W założeniu prosty plan zaczął się komplikować pod wieczór 883 dnia eRepublik. Wtedy to eBrazylia zaatakowała eRPA, z którymi mieliśmy podpisane MPP, to spowodowało, że otworzyła się wojna pomiędzy eBrazylią, a nami. Dzięki temu Brazylijczycy mogli zaatakować Kanary i jednocześnie zablokować nas na czas trwania tej bitwy. Parę dni pózniej miał miejsce drugi w historii erepublik (pierwszy w czasach bety, kiedy to eNiemcy zagarnęły cały nasz kraj) atak na nasz rdzenny region. Rosjanie z powodzeniem zaatakowali Pomorze. Był to początek wielkiej akcji Phoenix skierowanej przeciwko ePolsce. Niedługo pózniej eSłowenia zaatakowała Rhone Alps (MPP aktywowane przez Cerbera się mszczą), a eRosja Brandenburgię z Berlinem. Pomimo zadania przez nasze społeczeństwo 22 milionów obrażeń, nie udało się obronić tych regionów. Przejawem niezadowolenia społeczeństwa był przedłożony kongresowi wniosek o odwołanie prezydenta ze stanowiska. Jego autorem był Drzewiec z Partii Wolnych Ludzi. Kongres głosował na tak, więc władzę po adiosie przejął drugi w wyborach Kernel.PL. Koniec kwietnia to odbicie przez Hiszpanów Rhone Alps z rąk eSłowenii. Niestety nie mogliśmy przyjąć z powrotem tego regionu, z powodu ciągłego zagrożenia ze strony Słoweńców. Udało nam się, niemal bez oporu ze strony eRosji, odzyskać utracone Pomorze. Zadaliśmy także potężny cios eWęgrom wygrywając bitwę o Heilongjiang, serce gospodarki naszego głównego wroga.

Do góry


Budujemy ePolskę

W majowych wyborach obywatele ePolski wybierali prezydenta spośród trzech kandydatów: StrozeR`a, startującego z Narodowej Demokracji, Miudyka z Polskiej Partii Patriotycznej i Muchozola z Polskiej Partii Libertariańskiej. Warto wspomnieć o ekscesie, który wydarzył się tuż przed wyborami. Mianowicie administracja gry postanowiła zbanować StrozeR`a za otrzymywanie korzyści z multi. Jednak dzięki szybkiej interwencji udało się wyjaśnić bana i kandydat mógł wystartować w wyborach, które de facto wygrał. Utworzono organizację Budujemy ePolskę, która miała na celu wyprodukowanie odpowiedniej ilości szpitali i systemów obronnych, aby w przyszłości mieć rezerwy na zabezpieczenie nowo zdobytych regionów. Natomiast w celu lepszej organizacji i mobilności wojsk naszego kraju utworzono kanał irc – #polskiesiłyzbrojne, który był pierwowzorem dzisiejszego kanału #obrona.narodowa. StrozeR wprowadził także w życie jedną z ważniejszych obietnic wyborczych. Jako chyba pierwszy prezydent organizował spotkania ze społeczeństwem na kanale irc, gdzie każdy mógł zadać prezydentowi pytanie i uzyskać od niego odpowiedz. W maju kolejny raz próbowaliśmy pomóc naszym chińskim sojusznikom w odbiciu Liaoning, czyli serca gospodarki eSerbii. Niestety, mimo ogromu zaangażowanych sił i spalonego golda, nie udało nam się zwyciężyć. Statystyki z bitwy można zobaczyć tutaj. Rząd StrozeR`a musiał się także zmierzyć ze sprawą eUkrainy. Podzielony wewnętrznie kraj, w którym walczyły ze sobą dwa obozy – proEDENowski i proPhoenixowski, stanowił nie lada problem dla rządzących, tym bardziej, że prorosyjski prezydent Geka, prowokacyjnie zaatakował ePolskę.

Do góry


Nadejście eRepublik v2

Czerwiec to kolejny ciekawy miesiąc w historii ePolski. 5 dnia tego miesiąca w szranki stanęli Ariakis niezależny kandydat startujący z Polskiej Partii Patriotycznej, Vingaer pierwsza kobieta startująca na prezydenta, niezależny kandydat startujący z Narodowej Demokracji i Swebuda z Partii Imperialnej. Warto wspomnieć, że przed wyborami lał się czarny pijar prowadzony przez Sylwestra Zwierza. Wypłynęło także prywatne zdjęcie Vingaer wraz z pejoratywnym podpisem, co wpłynęło na jej rezygnację z gry tuż po wyborach. Całe jego działanie miało na celu wypromowanie trzeciego kandydata Swebudy. Dodatkowo Zwierz obiecał przedstawić przyszłemu prezydentowi plan na wyciągnięcie ePolski z dołka, który został opublikowany przez zwycięzcę wyborów – Ariakisa w temacie New World Order – prawdziwe political fiction. 6 czerwca 2010 wybory na prezydenta Polski wygrał, startujący z listy Polskiej Partii Patriotycznej, Ariakis.

Za jego prezydentury została zawarta umowa z USA w sprawie wynajęcia regionów: Illionois z high oil, Tennessee z high stone i South Dakota z high grain. Droga do tych regionów nie była łatwa, całość operacji była blokowana przez wrogą nam Wielką Brytanię, jednak po wielu dniach dzięki pomocy Irlandii dostaliśmy się do USA. Całość utrudniła wyłączona przez administrację możliwość poddania bitwy. Cena wynajmu tych regionów również nie była najniższa początkowo było to 700Gold tygodniowo, jednak ta cena znacznie przewyższała zyski i została obniżona podczas późniejszych negocjacji tej umowy. Ostateczna cena za wynajem wynosiła 200Gold tygodniowo. Inną zaletą posiadania tych regionów przez Polskę było odgrodzenie USA od Rosji. Cały plan dotarcia do surowców został opracowany przez StrozeRa podczas jego prezydentury, jednak musieliśmy czekać na dogodne warunki do przejścia na tereny Ameryki.

Najbardziej zapamiętaną wpadką z tej prezydentury było błąd przy wymianie waluty przez ówczesnego MGiFa 3Xpro, który błędnie wpisał kurs wystawiając publiczne pieniądze na MM. Zamiast ówczesnej ceny 1PLN=0.02Gold wymienił walutę w cenie 1PLN=0.01Gold. W ten sposób utraciliśmy ok. 347 Gold. Jednak strata ta została po kilku dniach wyrównana z prywatnych pieniędzy 3Xpro.

Do EDENu dołączyła Łotwa oraz Chiny. Kolejnym ważnym celem stojącym przed tą kadencją było przygotowanie graczy do mającej wejść 7 lipca nową wersję eRepublik zwaną Rising lub v2. Potrzeba było opracować system dofinansowań dla bojówek oraz dopilnować, aby każdy gracz nie zapomniał emigrować swoich umiejętności wojskowych i produkcyjnych. Dla części graczy została uruchomiona z pewnym wyprzedzeniem wersja beta v2.

V2 była zupełnie inna niż poprzednia wersja. Wprowadzono kolejny współczynnik obok zdrowia jakim było szczęście. Każdy z graczy mógł dowolnie przeznaczyć swoje wirtualne 24 godziny na pracę, trening, naukę (gdzie zwiększano umiejętności produkcyjne) oraz odpoczynek(zwiększenie szczęścia). Do każdej z tych czynności mogliśmy zakupić dodatkowy, płatny Goldem ulepszacz który jednorazowo pozwalał na podniesienie efektywności tych czynności. Na każdą z tych czynności mogliśmy przeznaczyć od 4 do 12 godzin.

Umiejętności produkcyjne z dotychczasowych 3 możliwych (wydobywczy, przetwórczy i budowlany) zostały podzielone na 11 innych. Każdy właściciel firmy musiał ustalić jakie właściwości posiadał produkowany przedmiot, oraz w zależności od potrzeb zatrudnić odpowiednią ilość pracowników o danych umiejętnościach. Np. broń określały 4 czynniki: ilość użyć, moc ataku, skuteczność obrony oraz celność. Spowodowało to że kupujący musiał spędzić trochę czasu na rynku zanim znalazł odpowiednią broń. Dla pracodawców stworzyło to problem wynikający z niewiedzy jaka broń będzie miała największy popyt. Wycofano produkty jakimi były prezenty a broń podzielono na: czołgi, karabiny, helikoptery oraz artylerię.

Idąc dalszym tropem również umiejętności wojskowe zostały podzielone. Moduł bitwy był skomplikowany i wymagał dosyć szybkiego połączenia z internetem oraz średniej klasy komputera. Gdy chcieliśmy dołączyć do bitwy początkowo musieliśmy wybrać broń z jaką chcieliśmy walczyć. Później naszym oczom ukazywała się mapa z rzekami, wzgórzami, górami, lasami i miastami, podzielona na wiele sześciokątów. Była na niej również stolica, szpitale (podnosiły zdrowie graczy w zasięgu ich działania, którzy walczyli po stronie posiadającej kontrolę nad szpitalem), oraz systemy obronne (zmniejszały obrażenia zadawane graczom, którzy zajęli pole na którym stał i byli w zasięgu jego działania). Gracz musiał postawić swoją jednostkę na jednym z posiadanych przez jego stronę pól i zacząć brać udział w walce. Nie na wszystkich polach mogliśmy postawić wszystkie jednostki, a na specjalnych polach odpowiednie jednostki dostawały bonusu np. artyleria dostawała bonus przebywając na polu z miastem. Bitwa była podzielona na tury, trwające po kilka minut, podczas których gracz mógł poruszać się po polach (zależne od rodzaju jednostki – helikoptery mogły przesunąć się 3 pola na turę) i zaatakować wrogich żołnierzy w okolicy jego pola. Mogliśmy zaatakować wybranego gracza lub wszystkich po kolei znajdujących się na danym polu. Do każdej walki mogliśmy dokupić z Gold jakiś wspomagacz. Walka polegała na wzajemnym „ostrzeliwaniu się” z broni i toczyła się aż jeden z graczy będzie miał mniej niż 20 punktów zdrowia. Zdrowie przegrywającego zostało podniesione do 20 punktów życia, natomiast wygrywającego pozostawało na najniższym poziomie osiągniętym w walce. Gracz mógł je podnieść poprzez przemieszczenie się na obszar działania szpitala, lub w ciągu 24h gracz mógł trzykrotnie podnieść zdrowie o 70 punktów życia. Do tego dochodziły płatne paczki zdrowia w cenie 0,5Gold/20punktów zdrowia. Strona zajmowała dane pole gdy zabiła wszystkich wrogich graczy na danym polu. Aby wygrać bitwę strona potrzebowała po 24h walki posiadać stolicę oraz 75% pól, jeśli tego nie udało się osiągnąć bitwa toczyła się dalej. Walka w tej wersji gry wymagała sporo czasu, dobrej strategii oraz koordynacji działań wszystkich graczy. Moduł prasowy i polityczny pozostał bez zmian.

Lipiec był kolejnym triumfem Ariakisa w wyborach na prezydenta. 7 lipca do gra została wprowadzona wersja Rising. Z tego powodu wielu graczy odeszło z gry. Pierwszym problemem był wyłączony w pierwszych dniach moduł wojenny. Spowodował on brak popytu na produkty, oraz ogólnoświatowy kryzys. Oprócz tego uniemożliwił odbicie zabranych nam przez Phoenix terenów – np. wymazanej z mapy Chorwacji. Po tym zdarzeniu i wyborach kongresowych które tam się nie odbyły obywatelstwa były przyznawane każdemu kto o nie poprosił. Aby uchronić ten kraj przed przejęciem przez wrogów, EDEN zorganizował akcję anty Political Take Over, w której dużą rolę odegrali Polacy.

Gdy już został włączony nie był idealny – serwery były przeciążone w skutek czego część graczy często nie nadążała z planowanie ataków w każdej turze, oraz można było natrafić na liczne błędy na polu bitwy. Kolejnym problemem były błędy w module prasowym – gazetka MONu nie działała a administracja przez dłuższy czas nie była w stanie nic z tym zrobić. Rozkazy były publikowane w gazetce Rzecznika Rządu. Dalszy problem niezimigrowane firmy (np. firmy z prezentami nie miały prawa istnieć w v2 – właściciele mieli prawo wybrać na co miało się zmienić tak samo z wyborem jakiego typu broń miała produkować firma). Przez to oraz kłopoty finansowe nie można było dalej utrzymywać Wojska Polskiego. Zostało ono czasowo zawieszone, aby potem powrócić z mniejszą ilością żołnierzy. Natomiast ze względu na zmiany produktywności zaczęło się opłacać zatrudniać graczy z małymi umiejętnościami – zatem powoli znikała potrzeba istnienia państwowych firm Pierwsza Praca, prowadzone przez władze zostały jedynie firmy produkujące systemy obronne, szpitale, oraz 2 firmy produkujące kamień, inne czekały na lepsze czasy które dla nich nie nadeszły i ostatecznie w 2011 roku zostały sprzedane.

Do góry


O tym co utworzył Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

We wrześniu w wyborach na prezydenta ePolski przeciwko sobie stanęli Zucha przy poparciu Partii Wolnych Ludzi, Narodowej Demokracji, Partii Ruchu Oporu i Łowców Młodych Dziewic przeciwko Mientkiemu wspieranemu przez ówczesną koalicję Polskiej Partii Libertariańskiej z Polską Partią Patriotyczną. Wynik wyborów do końca nie był pewny, jednak przewagą 92 głosów zwyciężył Zucha.

Już na początku kandydatury Zucha zadziwił wszystkich nominacją Sylwestra Zwierza na stanowisko Rzecznika Rządu. Gracz ten do tej pory kojarzony był głównie z artykułów atakujących inne partie. Nie pomylili się Ci, którzy odradzali przyszłemu prezydentowi ten wybór, Sylwester po paru artykułach zdecydował podać się do dymisji z powodu, jak sam to określił:

„Kiedy jako prezes PRO negocjowałem poparcie dla Zuchy w wyborach prezydenckich wyraźnie nam obiecano, że podwyżek podatków nie będzie.

To był warunek mojego uczestnictwa w rządzie. Najważniejszy warunek umowy koalicyjnej został złamany stąd czuję się zmuszony do złożenia dymisji i opuszczenia szeregów rządu.”
Schedę po nim przejął PrismTank.

Niedługo później za pomocą swapów otworzona została wojna z eSerbią (co pozwoliło zaoszczędzić spore ilości gold), mająca oczywiście na celu wyzwolenie chińskiego regionu pod serbską okupacją, serca gospodarki tego państwa, a mianowicie Liaoning. Region ten był silnie obwarowany przez stacjonujących (ocpja deployment) tam graczy, przez co odbicie go stanowiło wielkie wyzwanie.

Image Hosted by ImageShack.us

Warto nadmienić iż rządowi udało się obniżyć ratę za wynajmowane od eUSA regiony. Amerykanie zgodzili się abyśmy płacili za nie 200 gold tygodniowo, czyli aż 135 gold mniej niż dotychczas. Sukces ten należy przypisać dyplomatom: Ariakisowi i vingaer.

Kadencja Zuchy to także kolejna zmiana w mechanice gry jaką postanowili zafundować graczom admini. 24 września admini wstrzymali wszystkie walki i wprowadzili system jaki znamy do dziś, czyli częściowy powrót do systemu znanego z v1. Wiele państw na wieść o zmianach w module militarnym postanowiło spróbować swoich sił po raz ostatni w starym systemie. eChiny rozpoczęły wojnę o Liaoning , co pociągnęło za sobą reakcję łańcuchową w postaci polskiego ataku na Sudovię, rumuńskiego ataku na eWęgry, powstania w zachodniej Syberii i wielu innych bitew na całym eŚwiecie.

Po wprowadzeniu nowego modułu kurz na polach bitew nie zdążył opaść, a już rozpoczęto nowe ofensywy. ePolska podjęła się skutecznej ofensywy na eLitwie, szybko zdobyto Sudovię i zaatakowano kolejne regiony. W krótkim czasie udało się wymazać te państwo z map eŚwiata, jednak należy nadmienić, że główną przyczyną zwycięstwa była aktywizacja graczy po wycofaniu się adminów z pomysłu eRepublik Rising, no i rozproszenie sił Phoenix`a na całym eŚwiecie.

To także Zucha utworzył tak bardzo lubiane przez wszystkich Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które miało się zajmować „wszystkimi sprawami, które nie podlegają innym ministerstwom. Do przykładowych kompetencji należało odpowiadanie za relacje pomiędzy Rządem, a Kongresem i partiami politycznymi. Wśród zadań powierzonych MSW znajdziemy także kontrolowanie pracy Rządu. Koordynacja pracy Rządu dotychczas leżała w kompetencjach Prezydenta. Wiązało się to jednak często z wieloma problemami, gdyż np. podczas najważniejszych bitew Prezydent ma ogromną ilość czynności do wykonania. Nowe ministerstwo ułatwi komunikację i koordynację działań w najważniejszych momentach.” Na czele ministerstwa stanął Requel.

Pod koniec kadencji admini ogłosili kolejną zmianę w systemie sojuszy. Tym razem w każdej bitwie mieli walczyć sojusznicy obu państw (czyli system, który znamy do dziś). W związku z tym 4 października podjęta została kolejna próba odbicia Liaoning. Chińczycy wiedzieli, że muszą teraz odbić region, ponieważ w walce z Serbią i całym kompletem ich MPP szanse na zwycięstwo zmniejszą się niemal do zera. Na szczęście przy dużej pomocy EDEN`u (a także ePolski) region został wyzwolony !

Do góry


Miesiąc hackowania

Mamy sierpień 2010 roku. Wybory wygrywa Sztandarowy. Rząd w dużej części pozostał z poprzedniej kadencji – nowi Ministrowie nie pojęli swoich stanowisk. W ramach wdzięczności za obronę przed Rosją, USA przedłuża nam, na okres 2 miesięcy, bezpłatny wynajem zasobnego olej Illinois. Pierwszym krokiem wojskowym n nowego prezydenta był atak na litewską Sudovię skąd mogliśmy pozyskiwać zboże.

W tym czasie eŚwiatem wstrząsnął Phanis – polski hacker. Poza posiadaniem licznych multikont, włamywał się na konta innych graczy – np. ówczesnych prezydentów Serbii i Węgier. Korzystając z tego wykasował wszystkie pakty o wzajemnej ochronie tych państw oraz poddał zaatakowane przez Sztandarowego regiony – Galicję i Podolię. W krótkim czasie administracja oddała zdobyte regiony ich właścicielom, oraz przywrócono im sojusze. Niesłusznie oddano Litwie zdobytą przez Polskę wcześniej Sudovię – w wojnę tę, nie był zamieszany Phanis.
Jednym z pomysłów rządu były Loterie Medali Resistance Hero – każdy gracz mógł kupić los, kosztujący 2 Gold, i miał szanse na wszczęcie powstania na oddawanych terytoriach jak na przykład New York. W dalszym ciągu trwała wojna o wygranie wyborów ówczesnego sojusznika – Chorwacji. Zarówno w wyborach kongresowych jak i prezydenckich, udało się zdobyć większość przez proEDENowskich graczy.
20 sierpnia na prośbę samego prezydenta został ogłoszony impicz (właściwie Impeachment – odwołanie prezydenta przez kongres mający swe początki w konstytucji USA). Nowym prezydentem został Mescam.

Podczas jego rządów EDEN zaczął odnosić sukcesy militarne – podbita została Rosja, co miało duże znaczenie propagandowe jak i ekonomiczne. W polskie władanie została przekazana Zachodnia Syberia. Pod koniec kadencji wskutek błędu w grze wybuchła wojna między Polską i Serbią. Jednak po kilku dniach jej skutki zostały cofnięte przez administrację.

Do góry


Poprawa stosunków z Łotwą

Kolejnym prezydentem został Zucha. To właśnie za jego kadencji doszło do zacieśnienia współpracy z Łotwą – rozpoczęta została Wielka Kampania Litewska, mająca pomóc w uzyskaniu swobody działania, osaczonej przez Litwę i Estonię, Łotwie. Doszło też do wynajmu przez Polskę nowych regionów na terenie Chin. Miało to usprawnić naszą gospodarkę oraz dawać szersze pole działania, w wypadku agresji państw Phoenixu na Chiny.

W ostatnim dniu prezydencji, administracja wprowadziła kolejne zmiany – tym razem w działaniu paktów o wzajemnej ochronie (MPP). Dawniej, aby w wojnie mogli walczyć sojusznicy, wróg musiał zaatakować rdzenny region należący do obrońcy. Od tej zmiany w każdej wywołanej wojnie walczą sojusznicy, zarówno po stronie agresora jak i obrońcy. Zmiana ta stworzyła dogodną sytuację do udanego ataku na Kalinigrad.

Za kadencji Zuchy, uległ zmianie krytykowany przez większość graczy moduł militarny, kończąc wprowadzony kilka dni wcześniej eRepublik Rising. Nowa wersja została nazwana v1.5 i po drobnych zmianach działa do dziś. W założeniach przypomina wersję v1 jednak posiadała kilka zmian.

Przede wszystkim bitwa została podzielona na mini-bitwy. Aby wygrać jedna ze stron musi wygrać ich osiem. W odróżnieniu od v1 nie nabijamy punktów do muru, a zabijając wirtualnych przeciwników (choć tacy gracze istnieją nie ubywa im punktów zdrowia, ani nie muszą walczyć aktualnie w tej bitwie), dodajemy swoje punkty (influence) dla strony za jaką walczymy.

Początkowo minibitwa trwała 2 godziny i o tym kto ją wygrał decydował końcowy wynik – Polska i Serbia specjalizowała się we wbijaniu dużej ilości influence w samych końcówkach minibitew. Z czasem ten moduł został rozwinięty o kolejny dodatek. Za każdą minutę, w której dane państwo posiadało przewagę w zadanym influence otrzymywało punkty (tak jak obecnie). Jedyną różnicą z obecnym polem walki był czas trwania mini-bitwy. Obecnie może on trwać od 1:30 do 2h, aż jakieś państwo zdobędzie powyżej 1800pkt, wcześniej minibitwa zawsze trwała 2 godziny, bez względu na czas w jakim jedna ze stron zdobyła wymagane do wygrania 1800pkt. Mimo wiadomej wygranej jednej ze stron nadal mogła toczyć się walka o medal Battle Hero.

Do góry


pokój z eUkrainą i atak na eRosję

Październikowe wybory to pojedynek Ariakisa kandydata Polskiej Partii Patriotycznej (z poparciem PPL i PI) z Sylwestrem Zwierzem reprezentującym Partię Ruchu Oporu. Zwycięstwo odniósł doświadczony i znany dzięki poprzednim kadencjom Ariakis, jednak nie była to miażdżąca wygrana. Sylwester Zwierz zdobył jedynie 200 głosów mniej.

Już w pierwszym dniu kadencji Ariakisa admini wprowadzili zmiany w systemie MPP. Całkowicie zmieniając dotychczasowe zasady. Od tego dnia bitwy pomiędzy ePaństwami odbywają się przy udziale wszystkich sojuszników, z którymi walczący mają podpisane MPP. Wydarzenie te miało wpływ na przebieg tej kadencji i na wygląd wszystkich wojen w eŚwiecie. Warto nadmienić, że to właśnie pół roku temu, na początku kadencji Ariakisa admini zapowiedzieli likwidację firm produkujących szpitale, w zamian obiecując, że każdy gracz będzie mógł skorzystać z darmowego szpitala na początku każdej minibitwy, lecz niedługo później zrezygnowali z tego pomysłu.

Dzięki zabiegom dyplomatycznym udało się podpisać pokój z eUkrainą, która zgodziła się także przepuścić eRumunię do eRosji co pozwoliło rozpocząć zorganizowaną akcję całego EDEN`u przeciwko Rosjanom. ePolska brała w niej udział dzięki uprzejmości eUSA, które zgodziło się przepuścić nas przez Alaskę. Olbrzymia ofensywa EDEN`u została zahamowana w Zachodniej Syberii, jednak była to tylko przerwa na papierosa. W kolejnym ataku udało się, pokonać eRosję i odebrać jej ostatni rdzenny region. Co ciekawe Rosjanie nie odbili żadnego swojego regionu przed wyborami kongresowymi dzięki czemu każdy przybywający do tego kraju mógł zyskać obywatelstwo tego kraju z „automatu” co stwarzało możliwość przeprowadzenia PTO. Na pozostałych frontach sojusz także odnosił sukcesy, wymazana została eSłowenia, a eGrecja weszła głęboko na terytoria eTureckie.

Październik zapisze się w pamiętnikach mieszkańców Nowego Świata jako miesiąc klęski adminów. Kolejną porażką była zmiana kodu gry przez niezidentyfikowanych sprawców, którym udało się przejąć konto admina i zbanować wielu graczy. Czasowo wyeliminowane z gry zostały między innymi konta organizacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Rzecznika Rządu. Po paru godzinach adminom udało się w końcu ogarnąć chaos i odbanować niesprawiedliwie ukaranych.

Podczas rządów Ariakisa zakończyła się także akcja kolonizacyjna w ePeru. Członkowie POWu i GROMu, a także wielu niezrzeszonych graczy zdecydowało, że ich pomoc jest już zbędna w budowaniu tego państwa i postanowili wrócić na łono ojczyzny. Należy przypomnieć, że wielu ePolaków sprawowało najwyższe funkcje w tym państwie, poczynając od ministrów, aż do stanowiska prezydenta.

Do góry


Pomysłowy prezydent

Do listopadowych wyborów prezydenckich przystąpiło pięciu polskich polityków: Requel, Sylwester Zwierz, Muchozol, Henryk Kwinto i Sollf. Sylwester Zwierz miał poparcie jednej partii, którą sam założył – Partia Ruch Oporu. Requel startował z poparciem pięciu partii: Polskiej Partii Patriotycznej, Partii Wolnych Ludzi, Partii Imperialnej, Wolnosc i Patriotyzm, oraz Łowcy Młodych Dziewic. Inni kandydaci (oprócz Muchozola) również mieli poparcie jedynie swojej partii. Cztery popierające partie Muchozola tutaj jednak nic nie zmieniły – były to małe partyjki (marionetki). Requel w tych wyborach wygrał ze sporą przewagą nad Sylwestrem Z.. Zdobył 954 głosy, kiedy Zwierz jedynie 592. Wszyscy inni kandydaci mieli wynik poniżej 300 głosów.

Requel zaczął działać ze swoimi pomysłami . Ważną rzeczą w historii polskiego rządu było wprowadzenie asystentów. Każdy minister i viceminister miał przynajmniej jednego asystetna. Osoba ta uczyła jak to być w rządzie, co tu powinno się robić. Dzisiaj te stanowisko jest znane jako staż (stażysta lub stażystka). Jest to podobna funkcja do tej pierwotnej.

Za czasów Requela Polska była w sojuszu militarnym „EDEN”. Requel mocną ręką pomógł naszym sojusznikom. Na początku kadencji rozpoczął ofensywę na Niemcy. Mocno też pomagał Hiszpanom atakowanym bez Francję i Brazylię. Polska miała silny wpływ na swój sojusz.

Po tygodniu Requel odnosił coraz większe zwycięstwa. W nocy z 17 na 18 listopada został przejęty największy bastion Niemiec – region Saarland, wtedy jeszcze trudny do zdobycia. W tym samym czasie sojusznik Polski – Rumunia odnosił porażki w Rosji. W kolejnym tygodniu było już trochę gorzej. Ciągłe powstania nie były zbyt miłe dla Polaków, lecz regiony niemieckie zostały obronione. Nie udało się jednak to Włochom z którymi okupowaliśmy Niemcy. Państwo niemieckie odzyskało niepodległość, lecz nie na długo – Włochy nie poddały się i ponownie zaatakowały stracone wcześniej regiony.
Jednak nie mogła być to prezydencja bez żadnego faila. Największym było prawdopodobnie oddanie regionu WSR w ręce wroga – Rosji. Uzasadnienie tego czynu to brak znaczenia strategicznego i ekonomicznego. Nie każdy się z tym zgadzał – nawet dziś.

Jeśli chodzi o sprawy wewnętrzne za jego prezydencji została uchwalona nowa ustawa o nadawaniu obywatelstw. Kongresmeni, którzy ją złamali dostawali zazwyczaj kary. Byli też wypisani w gazetce Rzecznika Rządu. Pierwszymi z nich byli: Leo Vince, pniewniak, marnes, Mickiewicz i Nallaereb. Pod koniec kadencji prezydent Requel wraz z prezydentem Słowacji – Lawyee podjęli decyzje o wykupieniu jednego z regionów państwa słowackiego dla uzupełnienia bonusów z surowców.

Do góry


Kapitulacja eFrancji

W okresie świątecznym nie było zbyt wielu poważnych kandydatów na stanowisko prezydenta. Zgłosili się: niezależny kandydat StrozeR, eHiL, mientki, Tymboo i Lynx188. Wszyscy wiedzieli, że wygra StrozeR z partii Komitet Wyborczy StrozeRa (specjalnie założonej na tą okazję), popierany przez Partię Wolnych Ludzi, Polska Partię Patriotyczną, Narodową Demokrację, Partią Imperialną, Niezależną Polskę, Partię Ruch Oporu oraz Wolność i Patriotyzm. StrozeR wygrał z gigantyczną przewagą. Zdobył on 2126 głosów. Drugię miejsce zajął eHiL z Polskiej Partii Piwa. Zdobył on 541 głosów. Mientki, który zajął trzecie miejsce: 415.
Po długiej przerwie, Polska Partia Socjalistyczna wystawiła swojego kandydata na prezydenta – prezesa partii, Tymboo, który zdobył 259 głosów i uzyskał czwarte miejsce.

Po wygranej – StrozeR wraz z rządem rozpoczął pracę. Nie był to rząd idealny, gdyż w dużej części był to „rząd znajomych”. Już dwa dni po zaprzysiężeniu ogłosił pierwszy sukces. Obniżył cenę za wynajem słowackiego regionu, który był niezbędny do zwiększenia bonusu w firmach. Dzięki temu Polska zarabiała coraz więcej. Dużo biznesmenów przyjeżdżało właśnie do naszego kraju, a nie np. do Serbii czy Chorwacji. Polska kontynuowała również nadal atak na Niemcy. Nasz prezydent otwierał się również na rozmowę z obywatelami. Zaliczył dobry początek.

Jednak różowo było tylko do czasu. Nasz najważniejszy sojusznik – Chorwacja mocno obrywała od wrogów. Polacy bali się, że po niej przyjdzie czas na nasz kraj. Kadencja StrozeRa to również czas podsumowań całego roku. „Miniony rok, 2010, był bezdyskusyjnie najciekawszym okresem w historii ePolski. Rozpoczęliśmy go epicką bitwą o Saarland, przez wielu uważaną za najlepsze eRepowe wspomnienie. Warto też pamiętać o próbie pomocy stworzenia mostu lądowego do Azji dla Chorwatów, która zakończyła się niesamowitą obroną Rhone Alps i bitwą wieńczącą ostateczną utratę tego regionu. Czego się jednak nie robi dla przyjaciół? Skasowaliśmy w pojedynkę bądź grupowo w roku 2010 wszystko, co sprawiało nam kłopot rok wcześniej — Niemcy, Rosję, Litwę, Francję, Węgry. Zbiliśmy Juniora i wkroczyliśmy do Ameryki Północnej. Szliśmy przez kolejne kontynenty ze śmiechem na ustach; nie podzieleni, jak to Polacy mają w zwyczaju w czasach spokoju, ale zjednoczeni wspólną przyjemnością płynącą z gry.” – pisał Rzecznik Rządu StrozeRa – Mixliarder.

Po pięknym podsumowaniu nadszedł czas na kolejne wojny. Polska planowała inwazję na Francję, dlatego z porozumieniem z sojuszniczym rządem Belgii zajęła ich regiony, aby mieć dostęp do granicy z wrogiem.
Jednak co dobre – zaczyna się kończyć. Rozpoczęły się sprzeczki na linii Polska – EDEN. Problemy były poważne, lecz staraliśmy się z nimi uporać. Rząd nawet przyrzekł, że:
– NIE wychodzi z EDENu,
– NIE zdradzi sojuszników,
– NIE podpisze MPP z Węgrami,
– NIE planuje ataku na Rumunię.
– NIE wchodzi w żaden New World Order, ponieważ na tę chwilę jest on zwyczajnie nierealny, co dodatkowo potwierdzają nasze rozmowy z innymi państwami EDENu i PHOENIXu.

W cieniu małej porażki pojawił się wreszcie sukces: Francja po naszych atakach skapitulowała. Oddała nam region Poitou Charentes bogaty w surowiec za darmo. Cała kadencja była przeplatana: sukces – mała porażka – sukces – mała porażka. Nikt jednak nie wiedział, do czego te małe porażki mogą doprowadzić. Kadencja StrozeRa została jednak zapamiętana bardzo pozytywnie.

Do góry


Odejście ePolski z EDENu

Po kadencji StrozeRa obywatele musieli go pożegnać. Styczniowe wybory nie były jednak tak łatwe do wygrania jak to było w przypadku naszego StrozeRa. Do walki stanęli dwaj wielcy politycy i wielokrotni prezydenci: smrtan i Requel, oraz obywatele bez takiego medaliku: eHiL, HobbitDaVinci i Aidan Daho. Walka z początku była niezwykle zacięta. Requel miał tyle samo głosów co smrtan, jednak na koniec smrtan wygrał niemalże tysiącem głosów różnicy. Już przed wyborami rozegrała się mocna walka. Polska Partia Libertarianska była podzielona. Przeprowadzono dwa głosowania wśród członków. Oba dawały niespodziewany wynik: 50% przeciw 50%. Połowa partii chciała poparcia smrtana, a połowa Requela. Z tego powodu kandydata, którego poprze partia postanowił wybrać zarząd – również podzielony. Ostatecznie jednak PPL poparła smrtana.

Każdy wiedział, że wybranie smrtana to ustanowienie nowego sojuszu. Po sprzeczkach z Rumunią było to już oczywiste – nasz prezydent nawet się tego nie wstydził, napisał o tym w swojej prezentacji wyborczej.
Na początku kadencji smrtana został podpisany sojusz militarny z Węgrami. Przeciw temu był nasz największy sojusznik – Chorwacja. Polski rząd jednak cenił sobie ten kraj, chciał nadal współpracować z Chorwatami.

Jego zapał do nowego sojuszu, oraz nienawiść do Rumunii za jej czyny, odrzucenie sojuszu właśnie z tym państwem spotkało się z oburzeniem ówczesnej opozycji – Polskiej Partii Patriotycznej. Zaowocowało to propozycją odwołania prezydenta . Kongres jednak odrzucił impicz. Do tego grupy bojowe – na czele z Husarią i Polską Organizacją Wojskową postanowiły opuścić Polskę wyjeżdżając do państw EDENu (głównie do Chorwacji i Kanady). Rząd Polski ukarał ich odcięciem od dofinansowań na ważne bitwy.

Niedługo potem został przeprowadzony krótki wywiad z prezydentami różnych krajów , a dokładniej: Szwecji, Chin, Szwajcarii, Grecji, Włoch, Węgier i Norwegii. Na pytania odpowiedział również smrtan.
Niedługo po tym wywiadzie Rzecznik Rządu – Prometeusz poprosił o rozwagę zaczynając swój artykuł RR informacją, że żadnej wojny domowej w Polsce nie ma. „Drodzy ePolacy, zachodzące zmiany w całym eRepowym Świecie są nieuniknione i przyszedł czas na to by szukać swojej nowej drogi. Jednakże każdemu w rządzie znane są słowa Józefa Piłsudskiego: <>” – oświadczył. Rzecznik w tym, poprzednich i kolejnych artykułach na temat zmian, które zachodzą zdobył nadzwyczaj wielką ilość votów.

Niedługo po tym artykule Polska zdobyła region bogaty w ważny surowiec w Holandii. W tamtych czasach jednak nie było potrzeby połączenia tego regionu ze stolicą, wystarczyło go mieć.

A co oprócz tego? MEN spisał grupy bojowe dla terenie Polski, aby młodzi gracze mieli czarno na białym oferty i wymagania, działało nowe ministerstwo – Ministerstwo Zlotów prowadzone przez gracza Wieloryb (aka Wea). Organizowała zloty eRepublik w RL. Wszystko działało idealnie. Oczywiście sprawy MSZ/MON/nowego sojuszu zakrywały te małe, ale również ważne.

Pod koniec kadencji z powodu braku czasu ze stanowiska Ministra Spraw Zagranicznych zrezygnował adios_pl. Zastąpił go Cerber. Kongres w tym czasie dyskutował nad odejściem z sojuszu EDEN.

I co z tego? Tylko tyle? No więc kongres wraz z rządem postanowił przeprowadzić referendum. Obywatele eRzeczpospolitej wraz z kongresem i rządem postanowili ODEJŚĆ z sojuszu militarnego „EDEN”. Rajski ogród nie był już dla nas.

Do góry

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s