6.6 Podatki i embarga

W poradniku omówimy podatki i embarga – są one dla gospodarki bardzo istotne. Zacznijmy od podatków – gdzie sprawdzić jakie mamy w danym kraju stawki podatkowe? Najlepiej zobaczyć to tutaj.

Jak widać, w górnej części znajdują się informacje o embargach, którymi zajmiemy się później. Zerknijmy na dolną część strony:

W rzędzie od lewej  mamy listę produktów – na każdy produkt mogą być nałożone różne stawki podatków. Mamy tam kolejno:  Food (Chleb), Weapons(broń),House(dom),Moving Tickets(bilety),Food Raw Material(Surowce do produkcji jedzenia),Weapon Raw Material(Surowce do produkcji broni),Hospital(Szpital),Defense System(System obronny).

W kolejnej rubryce mamy stawki Income Tax ( inaczej mówiąc podatek dochodowy). Kiedy jest on płacony? Kiedy pracujesz z firmie jest on odliczany od Twojej pensji. Przykładowo: jeśli obecnie pracujesz za 10 PLN dziennie w firmie produkującej chleb, otrzymasz w praktyce tylko 9,80 PLN, zaś pozostałe 0,2 PLN powędruje do skarbu państwa.

W 3 rubryce mamy stawki Import Tax (czyli cła). Jest on płacony przez osoby, które chcą eksportować swoje produkty do danego kraju. Przykładowo: jeśli hiszpański producent karabinów chciałby sprzedawać u nas swoje towary po 10 PLN, do ceny będzie doliczony Import Tax – 0,7 PLN – tak więc cena tych karabinów na polskim rynku będzie wynosiła 10,7 PLN.

W ostatniej mamy stawki VAT. Jak sama nazwa wskazuje (Value Added Tax), jest to podatek doliczany do ceny produktu. Jeśli przykładowo polski przedsiębiorca chciałby wystawić ofertę sprzedaży chlebków po 1 PLN, to jak widać tutaj:

od ceny będzie odliczony jeszcze VAT, tak zarobimy 0,85 PLN , gdyż stawka VAT na chlebki wynosi obecnie 15%. Co ważne, podatek VAT nie obowiązuje w branży tzw. rawów – czyli surowców.

No dobrze, podatki już omówiliśmy, teraz czas na kolejną część poradnika – embarga. Embargo to zakaz handlu z danym  państwem, jak widać tutaj:

Obecnie ePolska nałożyła embarga na kilka państw.Ponieważ mamy embargo na handel np. z ePeru, polscy przedsiębiorcy nie mogą do niej eksportować swoich towarów, tak samo jak peruwiańscy menedżerowie nie mogą eksportować swoich produktów do ePolski. Embargo jest nakładane automatycznie wraz z wypowiedzeniem wojny, albo przez specjalną ustawę, której wprowadzenie może zaproponować prezydent kraju. W wypadku wprowadzenia embarga „przez ustawę” wygasa ono po 30 dniach. Można sprawdzić ile dni pozostało do wygaśnięcia embarga właśnie w tym oknie – jak widać przykładowo embargo z eChorwacją wygasa za 2 miesiące.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s