4.3 Wybory

wk1

Wybory w eRepublik:

 • Na prezesa partii – 15 każdego miesiąca,
 • Do Kongresu – 25 każdego miesiąca.
 • Na Prezydenta – 5 każdego miesiąca.

Jeżeli głosowałeś już danego dnia, nie możesz ponownie oddać głosu nawet jeżeli zmienisz kraj lub partię.

 • Jeśli chcesz zostać kongresmenem, twój obywatel musi mieć status Adult. Jeżeli zostaniesz wybrany, dostaniesz 20 punktów doświadczenia.
 • Jeśli chcesz zostać prezydentem partii musisz mieć co najmniej 335 punktów doświadczenia. Jeżeli zostaniesz wybrany, dostaniesz kolejne 20 punktów doświadczenia.
 • Jeśli chcesz zostać prezydentem kraju musisz mieć co najmniej 410 punktów doświadczenia. Jeżeli zostaniesz wybrany, dostaniesz kolejne 50 punktów doświadczenia.

Gdy wejdziesz na stronę z głosowaniem są możliwe trzy sytuacje: Jeśli masz status Adult, a jeszcze nie głosowałeś, pojawi się lista z kandydatami. Oddaj głos poprzez naciśnięcie przycisku „Vote”. Po tym zobaczysz aktualne wyniki głosowania Jeśli jesteś jeszcze Młody (Młody i stary gracz) zobaczysz stronę z aktualnymi wynikami głosowania. Jeśli już oddałeś swój głos zobaczysz aktualne wyniki głosowania.

Po zakończeniu głosowania przez 6 godzin trwa weryfikacja oddanych głosów. W tym czasie administracja sprawdza legalność oddanych głosów. Odrzucone zostaną głosy oddane z multikont, a takie konta zablokowane.


Wybory kongresowe


Głos mogą oddać wszyscy gracze, którzy osiągnęli status Adult.

Aby kandydować na kongresmana gracz musi posiadać status Gracza Dorosłego oraz poparcie jednej z pięciu najliczniejszych Partii politycznych(może reprezentować mniejszą Partię z list Partii TOP5).
Każdą partię reprezentuje określona liczba Kongresmanów w zależności od ilości zdobytych głosów. Listę kandydatów do Kongresu ustala prezes partii spośród osób, które zgłosiły chęć kandydowania. Zgłaszać się można do 23 dnia miesiąca, 24 dnia miesiąca w przeddzień wyborów prezes partii ma możliwość ustawienia kolejności kandydatów.
Pamiętaj jednak, że zazwyczaj samo zgłoszenie się w grze spowoduje, że prezes partii ustawi Cię na samym końcu listy, gdzie nie będziesz mieć szans na wejście do Kongresu. Większość partii wymaga zgłoszenia się wcześniej na forum, rozmowy z prezesem itp. Aby dowiedzieć sie jak to wygląda w Twojej partii najlepiej napisz wiadomość do prezesa partii, lub porozmawiaj z nim na IRC.
Po wyborach każda partia zdobywa tyle miejsc w Kongresie, ile wynika z jej procentowego wyniku w wyborach.
Np. do podziału jest 40 miejsc w Kongresie, partia X zdobyła 20% głosów. Oznacza to, że będzie miała 8 kongresmenów. Tymi kongresmenami zostanie pierwszych 8 osób na liście partii X.
Liczba Kongresmanów w danym ePaństwie jest zmienna i zależna od liczby posiadanych regionów:


W tych wyborach głosujemy na wybraną przez siebie partię. Głosowanie wygląda tak:
kw2


Kongres


W praktyce wszystkie swoje zadania wykonuje w porozumieniu z Rządem. Powód?

Do kongresu co kadencję dostają się różni ludzie, o różnych poglądach, nieraz będący tam tylko dla medalu, którzy nie są gwarantami długofalowej polityki kraju, co w dwubiegunowym świecie Erepublik jest bardzo istotne.

Na początku przedstawię sylwetkę kongresmena:

Kongresmenem może być każdy gracz, który osiągnął 15 poziom oraz zgłosi się między 16-23 dniem każdego miesiąca na listę wyborczą swojej partii. Listy w wyborach do kongresu mogą wystawiać partie TOP5 kraju. W przeddzień wyborów (24-tego), Prezes Partii decyduje o kolejności na liście. Po wygraniu wyborów kongresowych dostaje się medal, oraz otrzymuje dostęp do zakładki administracja kraju.Przedstawię teraz wygląd panelu administracyjnego kongresmena:

Kongresmen może zaproponować kilka typów ustaw. Jednak na jednego kongresmena podczas kadencji przypadają dwie ustawy.

1. New citizen fee

To zasiłek dla nowych graczy, który dostają na start w momencie zarejestrowania się w grze. Bardzo ważne jest, by w Skarbie Państwa (Country Treasure) był zapas PLN na zasiłki. Dlatego przed zrobieniem donate’a trzeba zostawić tam pieniądze dla minimum 500 graczy, gdyż inaczej nowi gracze będą bez pieniędzy. Jeżeli pojawi się sytuacja braku gotówki w CT, każdy kongresmen dostaje powiadomienie o tym fakcie.

2. Donate

To przekazanie pieniędzy na konto w grze. Mogłaby tam być wpisana nazwa dowolnego orga, jednak donate wykonuje się tylko i wyłącznie na orga: Narodowy Bank Polski. Pieniędzmi w NBP operuje MGiF. Przez donate można przekazać raz na 24h każdą walutę (lista choose). Minimalna wartość donate to 10 jednostek waluty, maksymalna 99 999. Kiedy ustawa zostaje zaproponowana, złoto/waluta jest usuwane z konta państwa na czas głosowania, po nieudanym głosowaniu wraca do CT

3. Issue

Issue o ustawa pozwalająca kongresowi drukować pieniądze, które zostaną dodane do państwowego skarbca. Wydrukowanie jednej jednostki waluty kosztuje 0.005 Golda. Tak więc, jeżeli państwo chce wydrukować 10000 jednostek waluty, będzie to kosztować 50 Gold. Odpowiednią ilość pieniędzy, którą chce się dodrukować wpisuje się w okno obok PLN. Aby dodruk był możliwy w skarbcu muszą być na to środki.

4 Taxes

To bardzo istotna ustawa która sprawia wiele problemów. Kongresmen wybiera tu gałąź gospodarki w której chce zmienić stawki podatkowe i wpisuje kolejno stawkę VAT, IMPORT, INCOME. Jest to o tyle kłopotliwe, że bardzo często dochodzi do pomyłek, gdyż w zakładce Economy stawki są podawane w odwróconej kolejności. Kongresmen musi zwrócić tu szczególną uwagę na wartości. Przed wystawieniem nowych stawek podatkowych są one konsultowane i uzgadniane z MGiFem oraz innymi kongresmenami

5 Minimum Wage

Minimalna pensja w danym kraju, która jest uaktualniana zależnie od sytuacji na rynku. Wpisuje się tu ją kwotowo, przy czym nie może być niższa niż 1 jednostka waluty danego kraju.

Pracodawca nie może dać pensji niższej niż ustalona w danym kraju.

6 President Impeachment

Odwołanie prezydenta popularnie zwane impiczem. Tego typu ustawa może by zaproponowana raz na 7 dni. Jeżeli wotum nieufności zostanie zaakceptowane, Prezydent zostanie zwolniony z pełnionej funkcji, a następny kandydat (według ilości głosów) ostatnich wyborów zajmuje jego miejsce.Impicz to szczególna ustawa. Może się okazać, że odwołany Prezydent nie ma następcy (bo ten jest zbanowany, nie gra już, jest w tym momencie obywatelem innego państwa, lub po prostu w wyborach był tylko jeden kandydat.)Ustawa o odwołaniu prezydenta wymaga 66 % głosów do zaakceptowania

7 Provide Citizenship

Przenosi do okna z prośbami o obywatelstwo. Przy nadawaniu obywatelstw kongres kieruje się Ustawą o Nadawaniu Obywatelstw. Jest to ważne, gdyż pozwala koordynować akcję pTO kraju. Każdy kongresmen ma określoną pulę obywatelstw do nadania. Kongres jako całość może nadać w ciągu kadencji liczbę obywatelstw równą 10 % populacji kraju, przy czym ta liczba jest dzielona na równe części pomiędzy kongresmenów . Więc, w kraju z 10 000 obywatelami i 40 członkami Kongresu, Kongresmen może przyznać tylko 25 obywatelstw.

8 Natural Enemy

Powyższy obrazek pokazuje jak wygląda to okno gdy tego typu ustawa jest już przegłosowana. Taką ustawę można przegłosować raz na 7 dni i zaproponować może ją kongresmen i prezydent. Puszczenie tej ustawy i jej przegłosowanie powoduje, że automatycznie otwierana jest wojna między krajami i przez 7 dni nie można zmienić naturalnego wroga, więc wystawianie projektu bez wnikliwych konsultacji może być dużym problem.

Prace kongresu.

Obrady Kongresu odbywają się na forum kongresowym pod adresem http://www.erepublik.com.pl
Obywatele mogą śledzić tam jawne debaty i głosowania odbywające sięw dziale Parlament. Oprócz tego istnieje również dział Sejmowe Obrady, w którym odbywają się tajne debaty. Dział Sejmowe Obrady jest widoczny jedynie przez kongresmenów, prezydenta i głównych ministrów.
Kongresmeni mają również dostęp do kongresowego kanału irc, dostępnego pod nazwą #kongres.erepublik.pl w sieci Quakenet.
Prawo ePolski ustalane przez Kongres można znaleźć w Dzienniku Ustaw.

Jeszcze parę słów o kongresie.

 • Kongres posiada swoją gazetkę informacyjną na orgu Marszałka Kongresu: http://www.erepublik.com/sv/newspaper/marszalek-kongresu-189107/1
 • Przez wiele osób jest uważany za boisko potyczek między partiami. Czasem nie mają one podbudowy teoretyczno/merytorycznej i są zwykle nacechowane osobistymi uwagami względem siebie.
 • Ograniczona ilość ustaw w kongresie (razem około 80 na kadencje) sprawia, że ich marnowanie poprzez faile bywa ostro napiętnowane.
 • Mimo różnorodności poglądów w kongresie czasami okazywało się że wybrańcy narodu potrafili ze sobą współpracować i tworzyć przyjazną atmosferę oraz zgłaszać wiele trafnych projektów.
 • Kongresmen może zrezygnować z swojej funkcji
 • Bronienie kongresu przed próbami PTO to istotne działanie państwa. Przejęcie władzy w kongresie przez wrogie państwo, grozi gospodarcza i polityczną katastrofą państwa. sPTOwany kongres będzie odwoływał prezydenta kraju, głosował wysokie podatki i okradał skarb państwa.

Wybory na Prezydenta


Wybory na prezydenta odbywają się 5-tego dnia każdego miesiąca. Żeby wystartować na prezydenta, trzeba mieć poparcie jakiejś partii (czyli po prostu z jakiejś partii wystartować) i generalnie samo kandydowanie na prezydenta jest zdecydowanie bardziej skomplikowane. Otóż eRepublik jest skonstruowany tak, że tylko i wyłącznie 5 największych partii w Polsce (tzw. TOP5) może proponować swoich kandydatów na prezydenta. Istnieją jednak od tej reguły pewne odstępstwa. Mniejsze partie mogą wystawić swoich kandydatów na Prezydenta pod jednym warunkiem. Przynajmniej jedna partia z TOP5 nie wystawia swojego kandydata lub popiera kandydata innej partii TOP5. Wtedy miejsce to tak jakby „przeskakuje” na kolejną partię, czyli na 6. partię. Jeśli natomiast dwie partie poprą innych kandydatów – wtedy są dwa „wolne” miejsca, dzięki którym partie na 6. i 7. miejscu mogą także wystawić swoich kandydatów.

Najłatwiej będzie zobrazować to na przykładzie. Mamy:

 • 1. PARTIA A – 1500 członków
 • 2. PARTIA B – 1200 członków
 • 3. PARTIA C – 650 członków
 • 4. PARTIA D – 400 członków
 • 5. PARTIA E – 360 członków
 • – – – –
 • 6. PARTIA F – 200 członków
 • 7. PARTIA G – 100 członków

itd.

Wedle tego co napisałem, tylko partie A, B, C, D oraz E (czyli wszystkie partie z top5) mogą wystawić swojego kandydata. Jednakże jeśli partie np. A, B, C oraz E wystawią swojego kandydata, a partia D nie wystawi nikogo, to wtedy partia F ma możliwość wystawienia swojego (czyli możliwość startu na prezydenta przeszła na partię F zamiast partii D, która nie wystawiła nikogo). Tak samo dzieję się w przypadku (na tym samym przykładzie), jeśli partia D nie wystawi nikogo, ale poprze któregoś z kandydatów partii A lub B lub C lub E. Gdyby dwie partie z top5 (na przykład partia A i partia C) poparły np. kandydata partii D, wtedy niejako dwa miejsca na kandydaturę się zwalniają i możliwość proponowania kandydatów przechodzi na partie F i G.


Prezydent


Prezydent może zaproponować nieograniczoną liczbę ustaw, w odróżnieniu od kongresmena. Może zaproponować następujące ustawy:

 • Prezydent zachowuje wszystkie swoje uprawnienia, w tym proponowanie sojuszów, nawet jeśli kraj jest pod całkowitą okupacją przed końcem jego kadencji. Prezydent jest w stanie swobodnie się przemieszczać i zostanie ściągnięty z powrotem, jeśli jego kraj odzyska wolność.
 • Jeśli uważa się, że prezydent nie jest już dłużej żywym symbolem państwa, ryzykuje on Impeachment.

Poniżej kilka screenów z panelu prezydenckiego:Wybory na Prezesa Partii


Dnia każdego miesiąca odbywają się wybory na prezesa partii. Zanim do nich dojdzie, przez cały miesiąc otwarte są zgłoszenia na kandydatów do tego stanowiska. Możesz się o nie ubiegać dopiero, gdy uzyskasz 17 poziom,  czyli 230 XP. Kolejnym warunkiem jest oczywiście to, że musisz być w tej partii, o której prezesurę się ubiegasz. W przeciwnym razie to by zupełnie nie miało sensu. Od momentu zgłoszenia nic nie musisz robić, za to możesz się zająć programem i obietnicami wyborczymi. Gdy dobiega wreszcie upragniony dzień wyborów na prezesa partii na stronie głównej, pojawia się tajemniczy przycisk z napisem Vote. Po kliknięciu na niego zostaniesz przeniesiony/a na stronę wyborów, gdzie wybierasz swojego upragnionego kandydata, a następnie klikasz na przycisk przy jego nicku. Potem, ukazuje Ci się liczba głosów oddanych do tej pory i ich rozłożenie na poszczególnych kandydatów. Po godzinie 0:00 czasu eRepublik, administratorzy mają 6h na sprawdzenie, czy wszystkie głosy oddane na kandydatów są „czyste”. Po upływie tego czasu, wreszcie nastaje upragniony moment – ostateczne wyniki wyborów. Jeśli udało Ci się je wygrać – gratulacje! Dostajesz w nagrodę 20 XP oraz dodają Ci się nowe opcje do zarządzania partią. Powodzenia!

Prezydent partii może:

 • Zmienić szczegóły partii.
 • Wybrać kandydatów do kongresu, który będą reprezentować partię.
 • Wystawić kandydata na prezydenta, lub poprzeć kandydata innej partii.
 • Wybierać i zmieniać swoich współpracowników
 • Zrezygnować z tej pozycji. Po rezygnacji przewodniczącym zostaje członek partii, który ma największą ilość doświadczenia.

Prezydent partii nie może:

 • Usuwać członków partii.
 • Usuwać kandydatów do Kongresu (może tylko ustawiać kolejność zgłoszonych osób).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s