Przedmowa i Wstęp

Posted: 25 marca, 2011 by basowy1980 in Uncategorized

Niniejszy poradnik ma na celu bliższe zapoznanie Was z grą eRepublik oraz przedstawienie historii ePolski i eŚwiata. Jest on wynikiem ponad półrocznej pracy wielu graczy, redaktorów i ekip rządowych.Zamieściliśmy tu także wiele artykułów graczy, których nie ma już, niestety, z nami. Jednak kultura i swoista atmosfera, przez nich stworzona, ciągle jest żywa w naszych sercach i tym samym chcielibyśmy przekazać Wam szeroko rozumiane dziedzictwo narodowe naszej eOjczyzny.

W eRepublik, tak jak w realnym życiu, świat i zasady gry ulegają ciągłym zmianom, starsi gracze pamiętają zapewne gifty, diamenty, wood, trochę młodsi pamiętają tytan itp., które na dobre zniknęły już z gry. Obecnie  administracja pracuje nad wprowadzeniem zmian w module ekonomicznym, dlatego przedstawiliśmy go szczątkowo i dość pobieżnie, głównie tylko po to, by naświetlić Wam jego istotę. Ilość informacji zawarta w tej publikacji jest duża, dlatego nie czytajcie go na raz, swój czas, poświęcony temu podręcznikowi, rozłóżcie raczej na pierwsze tygodnie gry. Dzięki temu poznacie lepiej ogromny potencjał jaki drzemie w eRepublik.

Razem z nadchodzącymi zmianami w grze, będzie zmieniał się i powiększał również sam podręcznik. Dlatego zawsze warto mieć go gdzieś pod ręką i sięgnąć po nowe informacje, gdyż to co teraz jest opublikowane, to tylko podstawa i będzie ona na bieżąco edytowana – stając się w naszym zamyśle swoistym kompendium gry i naszej historii.

Na sam koniec mamy nadzieję, iż podręcznik ten odpowie na większość Waszych pytań związanych z grą, a część historyczna dostarczy wielu wrażeń, ponieważ tak jak w prawdziwym świecie, nie brakuje tu wielkich wojen, podstępów, zdrad i kampanii militarnych, w których i Wy kiedyś, mamy nadzieję, będziecie brać udział – czego Wam serdecznie życzymy.

Ministerstwo Edukacji Narodowej, Styczeń 2011

Fundacja Pomocy eDzieciom, Marzec 2011


Wkraczając w świat eRepublik każdy gracz znajduje coś dla siebie. Rozwój postaci zależy od indywidualnych upodobań. To od Ciebie zależy, czy zostaniesz politykiem, żołnierzem, redaktorem, czy przedsiębiorcą. Nie wszystkie ścieżki kariery zostały jeszcze wymienione. Nie wiesz którą z nich wybrać? Nie musisz się ograniczać – będąc politykiem możesz być także świetnym redaktorem. Wybierając jedną ze ścieżek nie ograniczasz rozwoju w pozostałych. Zadaj więc sobie pytanie – “Kim chcę zostać w przyszłości?”

1. Politykiem.

Od początku rozpoczęcia przygody z eRepublik staraj się być na bieżąco z wydarzeniami politycznymi. W tym celu czytaj gazetki partyjne oraz artykuły opisujące scenę polityczną. Odwiedzaj fora i kanały partyjne. Wybory odbywają się 3 razy w miesiącu na prezydenta, prezesa partii i kongresmanów odpowiednio 5, 15 i 25 każdego miesiąca. Wybierając tę ścieżkę rozwoju pokazuj się innym z najlepszej strony, ponieważ kiedyś będziesz walczył o ich głosy w wyborach. Bądź aktywnym graczem, korzystaj z IRC-a. Dodatkowo możesz zostać ambasadorem lub mentorem. Obejmując wyższe stanowiska musisz poświęcić więcej czasu na grę. Dobry polityk ma szanse zostać kongresmanem członkiem rządu a nawet prezydentem.

2. Żołnierzem.

Żeby zostać żołnierzem, nie musisz uczyć się strategii. Wystarczy, że wstąpisz do grupy bojowej, w której poznasz wielu doświadczonych graczy. Nie śpiesz się, stawiaj małe kroczki, walcz z umiarem. Zarobione pieniądze przeznacz na odbudowanie zdrowia i zakup broni. Stawiaj się na zbiórkach wyznaczonych przez swoich dowódców, w których wraz ze swoimi kolegami będziesz walczyć w imię ojczyzny. Przykładaj większą wagę do regularnego treningu, niż do bicia z bronią. Z pewnością znajdzie się dla Ciebie miejsce w firmach danej bojówki. Będąc dobrym żołnierzem, masz możliwość dostania się do Ministerstwa Obrony Narodowej (MON-u).

3. Przedsiębiorcą.

Od początku gry oszczędzaj, oszczędzaj i jeszcze raz oszczędzaj. Biznesmen walczy bez broni. Jego priorytetem jest zarabianie pieniędzy. W pierwszej kolejności odkładaj na własną firmę. Spekuluj na Monetary Market. Aby zostać przedsiębiorcą z prawdziwego zdarzenia musisz myśleć o pieniądzach, inwestować i zarabiać. Korzystaj z dostępnych kalkulatorów walut i opłacalności firm, przeglądaj gazetki i strony gospodarcze. Staraj się być na bieżąco z aktualną sytuacją na rynku. Obserwuj. Dobry przedsiębiorca musi choćby pobieżnie orientować się w polityce międzynarodowej, rozumieć skutki przegranych i wygranych bitew. Gospodarka eRepublik jest nierozerwalnie związana z wojnami. Dobry przedsiębiorca może zostać Ministrem Gospodarki i Finansów (MGiF).

4. Dziennikarzem.

Osiągając odpowiedni poziom możesz założyć swoją własną gazetkę. Opłata za założenie gazetki jest jednorazowa i wynosi 2 gold. Dziennikarstwo wymaga nakładu czasu. Nie wystarczy napisać artykułu na wybrany temat. Należy także odpowiednio sformatować tekst. Można pisać o wszystkim, co jest zgodne z regulaminem eRepublik. To od Ciebie zależy, jakie tematy będziesz poruszać w swojej gazetce. Zostając dziennikarzem musisz być odporny na krytykę. Czytaj komentarze pod artykułem. Staraj się codziennie przeglądać prasę (nawet kilka razy w ciągu dnia). Korzystaj także z innych źródeł wiedzy np. fora, IRC. Wybierając tę ścieżkę rozwoju stajesz się rozpoznawalny w grze. Dziennikarz może zostać Rzecznikiem Rządu (RR).

5. Ambasadorem.

Jeżeli chcesz reprezentować ePolskę na arenie międzynarodowej, zostań dyplomatą. Nabór na to stanowisko prowadzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Będąc ambasadorem musisz znać sytuację w kraju, w którym urzędujesz. Bardzo dużym plusem jest dobra znajomość angielskiego lub innych języków. Staraj się często przeglądać tamtejszą prasę i forum. Wszystkie ważne informacje przesyłasz do swoich przełożonych. Raz na jakiś czas wysyłasz raport ogólny. Reprezentując kraj nie musisz się do niego przeprowadzać. Ambasador jest jedynym stanowiskiem z pensją. Jej wielkość zależy od jakości przesyłanych raportów. Zostając ambasadorem możesz starać się o miejsce w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (MSZ).

6. Sabotażystą.

Tu możesz działać na własną rękę lub zaciągnąć się do jakieś zorganizowanej grupy. W przypadku działań w pojedynkę Twoją bronią jest praca we wrogich firmach z niskim health i pisane propagandowych komentarzy a jeśli znajomości języka obcego pozwala też artów. W przypadku działania w grupie pomagasz w przejęciu władzy w danym kraju czyli bierzesz udział w pTO  (politycznym przejęciu wrogiego kraju). Pierwszym krokiem jest zdobycie obcego obywatelstwa. Są różne sposoby na to .Warto dołączyć do prywatnego aTOmu koordynującego akcje zwalczania wrogich pTO w różnych sojuszniczych krajach.

7. Budowniczym społeczności.

Starasz się wywoływać BabyBoom, czyli gwałtowny napływ graczy do gry. Reklamujesz eRepublik w Internecie korzystając z różnych sposobów. Dodatkowo otrzymujesz medal Society Builder (mapę skarbów i 10% golda z mapek zdobytych przez osoby zaproszone przez Ciebie) Zapraszając ludzi do gry zwiększasz militarny i gospodarczy potencjał kraju. A gdy uda Ci się wywołać naprawdę duży BB zapiszesz się na stałe w historii nie tylko ePolski ale również eRepublik.

8 Agentem wywiadu.

Ta droga jest dla wąskiej elity. Jeśli jednak czujesz że Twoje umiejętności językowe są na wysokim poziomie, znasz dobrze sytuacje społeczno-polityczną w obcym kraju i potrafisz się „wtopić w tłum” to ta ścieżka kariery jest dla Ciebie! Na początku zaczynasz jako zwykły obserwator, wyszukujesz ważne osoby w wrogim kraju i próbujesz nawiązać z nim kontakt, gdy zdobywasz ich zaufanie dostajesz dostęp do coraz bardziej poufnych kanałów i danych. Dzięki temu możesz informować rząd ePolski o przyszłych ruchach przeciwnika. Jeśli zyskasz zaufanie miejscowych graczy masz szanse zostać nawet ich prezydentem! Agenci wywiadu często są powiązani z różnymi grupami PTO.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s